Sağlıklı Beslenme

Kilo Almak İsteyenlere Öneriler

Şimdiye kadar sürekli kilo vermek isteyen ve bunun için uğraşan insanların hikayesini dinlemişsinizdir. Halbuki kilo vermek isteyenler kadar almak için çaba gösterenlerin sayısı da oldukça fazladır. Şişman kişiler için zayıflık her ne kadar dünyanın en güzel şeyi olsa da fazla zayıflıktan şikayet eden ve kilo almak isteyen kişiler için bu, oldukça büyük bir sorun olabilmektedir. Aşırı zayıf olan kişilerin metabolizmaları daha fazla çalıştığından ne kadar yemek yerlerse yesinler bir türlü kilo alamazlar. Yine hormonal sorunlar veya hastalıklar da zayıflığın bir başka sebebidir. Çok zayıf kişilerin en büyük derdi giydikleri kıyafetlerin istedikleri gibi durmaması. Yine küçük göğüsler ve düz bir popo da kilo almak isteyenlerin hayalini süsleyebilmektedir.

Zayıflık sonucunda deri diğerlerine göre daha hızlı bir şekilde kırışmaya başlar. Baş dönmesi, anemi yani kansızlık, yorgunluk ve halsizlik, kalp ve damar hasatlıkları da yine ortaya çıkan sorunlardan bazıları. Nasıl ki kilo vermek için disiplinli ve dengeli bir beslenme gerekiyorsa kilo almak için de aynı yöntemi uygulamalısınız. Yani aşırı yemek yiyerek değil, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri alarak kilo almalısınız. Bunun için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, sağlıklı nasıl beslenilir konusunda bilgi almanız gerekir.

Zayıflık nedenleri:

Kişinin olması gereken vücut ağırlığından 10-15 kilo daha az ağırlıkta olması zayıflık olarak nitelendirilir. Eğer bu oran 15-20 kilogram ise kişinin aşırı zayıflığından söz edilebilir. Özellikle çocuklarda aşırı zayıflık oldukça tehlikelidir. Bu durum çocuğun olması gerektiği biçimde, sağlıklı bir şekilde beslenemediğinin göstergesidir. Bu da elbette hem ruhsal hem de fiziksel gelişimi olumsuz bir şekilde etkiler. Yine aşırı zayıf olan kişiler iş yerinde istedikleri verimi alamazlar. Günlük hayatta kaliteli zaman geçiremedikleri gibi bazı sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalırlar.

Sağlıklı kilo almak için:

İlk başta kişinin aşırı zayıf olmasının sebepleri araştırılmalıdır. Çünkü bu durumun bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ilk önce bu problemin çözülmesi gerekir. Hastalık sebebi ortadan kalkmadığı müddetçe hangi yol denenirse denensin kişi kilo almayı başaramaz. Eğer yanlış beslenme alışkanlıkları zayıflamaya neden oluyorsa bu alışkanlıklar gözden geçirilmelidir. Kilo verirken olduğu gibi alırken de bir diyet programına uymanız oldukça sağlıklı olacak. Bunun için almanız gereken karbonhidrat, yağ ve protein değerleri belirlenip buna göre bir beslenme düzeni uygulanır. Her ne kadar kilo almak için bol miktarda şeker ve yağ içeren besinler tüketilmesi gerektiği düşünülse de aslında diyet programınızda özellikle karbonhidrat ve protein bulunmalıdır.