Sağlıklı Beslenme

Kilo Almanın Yolları

Kilo problemleri arasında en sık rastlanan fazla kilo sorunu olsa da, kilo alamama sorunu da birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Kilo almak için gün içerisinde yakılan kaloriden çok daha fazlası alınmalıdır. Bu sayede yakılamayan kaloriler kişiye kilo olarak dönecektir.

Kilo Alamamanın Sebepleri

Herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse, kilo almamanın sebebi alınan ve yakılan kalori miktarının dengelenememesidir. Bazı durumlarda ise kişinin kilo almamasının sebebi genetik olabilir. Ancak çoğunlukla ısrarlı biçimde kilo alamayan bünyelerde, bunun altında bir sağlık sorunu yatıyor olabilir. Yeterli beslenme olmaması ve buna karşılık fazla hareketli bir yaşam kilo alınmasının önünde bir engeldir. Bu durum ileri zamanlarda sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bağırsaklarda var olan bazı parazitlerin kilo alınmasına engel oldukları bilinmektedir. Diyabet, tiroide bağlı sorunlar, sindirim sistemi bozuklukları ve kanser gibi zor hastalıklar kilo verilmesinde etkilidir. Başka nedenlerle kullanılan ilaçların da kilo verdirme gibi yan etkileri olabilir. Bir takım psikolojik sıkıntıların ve depresyonun da kilo vermede etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kişi, tüm çabasına rağmen kilo alamıyorsa, mutlaka bir uzmana görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Bir sağlık sorunu varsa, öncelik bunu çözmek olmalıdır. Zaten sorun çözüldükten sonra zaman içerisinde kişi ideal kilosuna ulaşacaktır. Bir sağlık sorunu yoksa, beslenme düzeninde ciddi değişiklikler yapılması gerekir.

Sağlıklı Ve Hızlı Bir Şekilde Kilo Alma Yolları

Hızlı bir şekilde kilo almak isteyen bir kişi günde ortalama 700 ile 1000 kalori arasında almalıdır. Uykudan kalktıktan hemen sonra kahvaltı edilmelidir ve kahvaltıda kalori miktarı mümkün olduğunca yüksek tutulmalıdır. Beslenme biçiminde yüksek kaloriye sahip gıdalar seçilmelidir. En az 3 saatte bir bir şeyler yemek gerekir. Asla aç kalınmamalıdır. İstenmese de bir şeyler atıştırılmalıdır. Kilo almak uğruna sağlıksız gıdalar tüketilmemelidir. Doymuş yağlarla hazırlanmış olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine bitkisel yağların ve zeytinyağının kullanıldığı besinler tercih edilmelidir. Protein alımına da önem verilmelidir. Yapılacak olan egzersizlerde proteinin yararı büyük olacaktır. Protein alımı ve egzersiz ikilisi sağlıklı kilo alımı sağlayacaktır. Sağlıksız bir beslenme ile alınacak olan kilolar yağlı bir vücuda neden olacaktır. Kuruyemiş ve fıstık ezmesi gibi gıdalara ağırlık verilmelidir. Zeytinyağının yanısıra tereyağ da katkısız bir şekilde bol miktarda tüketilmelidir. Makarna ve pilav gibi yemekler sık bir şekilde tüketilmelidir. Yemekler bol tereyağı ve zeytinyağı ile hazırlanmalıdır. Beslenme önerilerini uygularken, egzersiz ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir şekilde kilo alıp biçimli bir vücuda sahip olmak için egzersiz şarttır.