Sağlıklı Beslenme

Kilo Verdirmeye Yarayan Besinler

Kilo vermek için uygun bir rejim programının yanında düzenli egzersiz şarttır. Bunlara ek olarak tüketilen besinlerin kilo vermeye yarayan besinler olmasına dikkat edilmelidir.

Yoğurt Ve Yumurta Mutlaka Tüketilmeli

Diyet süresince yoğurt sofradan eksik edilmemelidir. Yoğurt ara öğünlerde de tercih edilmelidir. Bağırsaklara ve mideye olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Toksin atımını hızlandırır ve yağ yakımında da doğrudan etkilidir. Bu nedenle bolca tüketilmesi önemlidir. Her gün en az 2 kase yoğurt tüketmeye dikkat edenlerin, diğer diyet yapan kişilere oranla yüzde 22 oranında daha hızlı ve çok kilo verdikleri tespit edilmiştir. Yumurtanın, sporcular için kas yapımını destekleyici özelliğinin yanı sıra diyet yapanlar için de yağ yakıcı özelliği vardır. Bu nedenle diyet süresince, haftada en az 4 gün yumurta tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta, yumurtanın katı olarak haşlanarak tüketilmesidir. Yumurta sevmeyen kişiler salatalara ilave ederek tüketebilirler ama mutlaka tüketilmesi gereklidir.

Elma Ve Greyfurtun Mucizesi

Vitamin ve mineral zengini olan elma, kilo verme konusunda etkileyici bir yardımı olacak olan meyvedir. Dişlere de büyük yararı olan elmanın, özellikle diyet süresince akşam saatlerinde ve tatlı ihtiyacı duyulduğunda tüketilmesi önerilir. Greyfurt ise C vitamini deposu olarak bilinmesinin haricinde, ciddi anlamda bir yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yenilerek tüketilebileceği gibi tercihen suyu sıkılarak da içilebilir. Meyveler diyetin büyük bir parçası olmalıdır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan meyveler, meyve salatası ve meyve suyuolarak bol miktarda tüketilebilir.

Yulaf Ezmesi Ve Keten Tohumunun Yararları

Lifli gıdaların tüketilmesi, diyetin etkili olması açısından çok önemlidir. Yulaf ezmesi de en etkili lifli gıdalardan bir tanesidir. Sabah kahvaltı öğününde, süt ile tatlandırarak yulaf ezmesi yenilebilir. Yine ara öğünlerde tüketilmek üzere 1 bardak yulaf ezmesi, doğal yoğurdun içine katılarak tüketilebilir. Bağırsakları daha aktif hale getirir, tokluk duygusunu istenen biçimde verir ve enerji kaynağı görevi görür. Yine yoğurda katılarak tüketilmesi önerilen yararlı gıdalardan bir tanesi de keten tohumudur. Keten tohumu aktarlardan satın alınabilir ve mutlaka taze olarak satın alınmalıdır. Çekildikten sonra en geç 10 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Diyet süresi boyunca 1 tatlı kaşığı oranında keten tohumu, 1 kase yoğurda katılarak yenilebilir. Tokluk hissi vereceği gibi mide ve bağırsaklara da son derece yararlıdır. Diyet haricinde de tüketilmesi önerilen bir gıdadır.