Kilo Verme

Kilo Verirken Hangi Diyet Yemekleri Yenmeli?

Kilo vermek istiyorsanız mutlaka yeme alışkanlığınızı az ya da çok değiştirmelisiniz. Çünkü ne kadar egzersiz yaparsanız yapın dengeli beslenmez ve kalori alımına dikkat etmezseniz ideal kilonuza ulaşamazsınız. Diyet yemeklerine karar verirken ilk önce kendi vücut yapınızı, mevcut kilonuzu, ulaşmak istediğiniz hedef kiloyu doğru şekilde belirlemelisiniz. Yine kişinin sağlık durumu, varsa hastalıkları veya kullandığı ilaçlar da diyetin özelliğini belirleyen ana unsurlardır. Diyet yemekleri hazırlanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Diyete başlayan kişiler ilk önce ekmeği keserler. Hâlbuki tam buğday, çavdar veya kepekli ekmekler hem sağlığa oldukça yararlıdır hem de kararında yenildiğinde sanıldığı gibi kiloya sebep olmaz. Bu sebeple özellikle kahvaltıda bir iki dilim ekmek yemeniz tok kalmanız açısından da önemlidir.

Sofranız da renklenmesini sağlayan aynı zamanda kalorisi az olan yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyin.

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak kabul edilir. Kahvaltınız dan asla taviz vermeyin; çünkü tüm gün enerjinizin büyük bir bölümünü kahvaltıda yediğiniz besinlerden kazanırsınız. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinizde domatese, marul, dereotu gibi yeşilliklere yer verin.

kilo-verme-diyet-yemekleri2

Sebzelerinizi pişirmek yerine çiğ tüketmeye dikkat edin. En güzeli buharda pişirilen sebzeleri limon ve sirke ile tatlandırıp yemektir. Yeşil sebzeler her zaman daha az kalorilidir. Üstelik oldukça faydalı olduğundan da günlük tüketilmesi tavsiye edilir.

Her en kadar kolesterol üzerinde olumlu etkileri olduğu söylense de yumurta tek başına bir vitamin deposu olarak düşünülmekte ve bu sebeple yenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle yumurtanın sarısında birçok vitamin bulunduğundan kahvaltılarda haşlanmış yumurtayı unutmamanız sağlık olarak da kilo açısından da faydalı olacaktır.

Türk kahvesi de hem tok tutması hem de sağlığa faydalı olması açısından her gün tüketebileceğiniz gıdalar arasında yer alıyor. Şekersiz bir kahve sonrasında kendinizi daha dinç de hissedebilirsiniz.

Eğer tatlı krizine girmişseniz kalorisi fazla olan normal çikolata yerine bitter olanları tercih etmelisiniz. Bitter çikolatanın bir özelliği de açlığı bastırması.

Atıştırmalık için abur cuburlar yerine sağlıklı olduğu kadar doyurucu da olan kuru meyveyi tercih edebilirsiniz. Her gün yanınıza alacağınız bir iki avuç kuru meyve sayesinde açlık krizlerini bastırdığınız gibi ara öğünlerini de atlamamış olacaksınız.

kilo-verme-diyet-yemekleri3

Akşam yemekleri her ne kadar insanların en sevdiği öğünlerden biri olsa da eğer diyet yapıyorsanız akşam yemeklerini daha hafif yapıp, kızartma gibi ağır yemeklerden uzaklaşmanız önemlidir. Elbette daha sonradan daha fazla yememek için aç kalmamalı; ama kalori açısından daha zayıf ama sağlıklı besinlerle karnınızı doyurmalısınız.

Ara öğünlerde yiyebileceğiniz bir başka besin probiyotik özelliği ile bağırsaklar için de faydalı olan yoğurttur. Her gün ara öğünlerde bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Yine özellikle akşam yemeklerinde diyet yapanların tercih ettiği çorbanın kilo aldırmaması için kalorisiz olanları seçilmeli ve her akşam bir kase içilmelidir. Mesela unla yapılan veya kremalı çorbalar oldukça kalorili olup kişinin örneğin bir sebze çorbasından alacağı kalorinin çok daha fazlasını almasına neden olmaktadır.