Kilo Verme

Kilo Verme Egzersizleri

Kilo sorunu yaşayan kişiler, diyet yapmaya karar verdikten sonra mutlaka diyete ek olarak uygulayacakları bir egzersiz programı belirlemelidirler. Hem diyet programı, hem de egzersiz planı için bir profesyonelden yardım almakta fayda vardır. Kusursuz ve profesyonel bir program elde edildiği takdirde, hedefe ulaşmak son derece kolay olacaktır.

Diyetin Ve Egzersiz Programının Uyumu

Diyet uygulamasına başlanırken, egzersiz programı da eşzamanlı olarak planlanmalıdır. Diyet programı, kişiyi bitkin bir halde bırakmayacak kadar enerji veriyor olmalıdır. Diyet programının şekline göre egzersiz programı ayrıntılı olarak düzenlemelidir. Kilo verme sürecinde, alınan kalori miktarı ile yakılan kalori miktarı doğru bir şekilde dengelenmelidir. Alınan kalorinin az, egzersizin yaktırdığı kalorinin fazla olması, sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine alınan kalorinin fazla ve uygulanan egzersizin de yetersiz olması, kilo yakımını engelleyecektir.

Kilo Vermede Etkili Olan Egzersizler

Kilo vermek için diyete başlandığında, hazırlanacak olan egzersiz programı, kişiyi aşırı yorgun ve halsiz düşürmeyecek bir biçimde hazırlanmalıdır. Aşırı zorlayıcı egzersizler, fayda değil zarar verecektir. Kilo verme sürecinde, odaklanacak olan konu maksimum kalori ve yağ yakımı olmalıdır. Bunun için kasları çalıştıran egzersizlerden önce metabolizmayı ve vücudu çalıştıracak olan egzersizler tercih edilmelidir. Yürüyüş, diyet sürecinin vazgeçilmez bir egzersizidir. Hem hafif, hem de etkili bir spordur. Düzenli ve uzun mesafeli yürüyüşler mutlaka yapılmalıdır. Asansör kullanımı varsa bırakılmalı ve merdiven kullanılmalıdır. Yürüyerek gidilebilecek her yere yürüyerek gidilmelidir. Diğer bir yararlı egzersiz tempolu koşudur. Düzenli yapıldığı takdirde metabolizmayı hızlandıracaktır. Yine yüzme sporu da çok etkilidir. Eğer imkan varsa, en güçlü ve hızlı kilo verilmesini sağlayan spor yüzmedir. Hem metabolizmayı hızlandırır, hem de vücudun her bölümünün ayrı ayrı çalışmasını sağlar. Kilo vermede ve vücut şekillendirmede son derece etkilidir. Bisiklet kullanımı da düzenli yapıldığında, hem sağlık, hem de kilo kaybını getirecektir. Günümüzde bisiklet yollarının sayısı arttığından, kilo verme amacında olanların en gözde sporlarından biri bisiklet kullanımı olmuştur. Yürüyüş, koşu ve bisiklet kullanımını bir arada yapmak isteyenler için spor salonları iyi bir adrestir. Üyelik yapılan spor salonunda, profesyonel öğretmenlerden de destek alınabilir.