Kilo Verme

Kilo Verme

Kilo sorununu bir defa yaşamış olan birinin bir daha bu sorunu yaşamaması için kilo kontrolünü sağlaması gerekmektedir. Kilo kontrolü için de beslenme hakkında doğru bilgilere sahip olunmalıdır. Kilo vermede bir uzmandan yardım alındıysa, devamında yani kilo kontrolünü sağlamak için de uzman desteği alınabilir. Konunun uzmanına danışıldığı takdirde, ideal kiloyu korumak için yapılması gerekenler ayrıntılı olarak ve kişiye özel biçimde öğrenilebilir.

Kilo Kontrolünde Beslenme Düzeninin Önemi

İdeal kiloya kavuştuktan sonra, kiloyu korumak için beslenme düzenine azami özen gösterilmelidir. İdeal kiloya ulaşıldığı için beslenmede sınırsız bir özgürlüğe geçilmemelidir. Sağlıklı beslenme bir yaşam biçimi haline getirilmelidir. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için gün içinde alınan kalori miktarı ile yakılan kalori miktarı dengelenmelidir. Beslenme oranına ve kalınan kaloriye göre bir egzersiz programı oluşturulması şarttır. Bununla beraber, ideal kiloya ulaştıktan sonra da zararlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Aşırı tatlı tüketiminden ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Belirli günlerde az miktarda bu tarz yiyecekler tüketilmelidir. Et, sebze ve karbonhidrat dengesi doğru sağlanmalıdır. Tek yönlü beslenmeden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ağırlık verilecekse sebze ağırlıklı beslenme tercih edilebilir. Hazır gıdalar, içeriğinde koruyucu zararlı maddeler içerdiğinden ötürü uzak durulması gereken gruptadır. Yine işlenmiş etlerden de uzak durulmalıdır. Kafein mümkün olduğunca az alınmalı ve günlük olarak kahve tüketiliyorsa, miktarı minimum düzeyde olmalıdır. Detoksu sürdürmek amacı ile günlük yeşil çay tüketmeye gayret edilmelidir.

Kilo Kontrolü İçin Egzersizin Önemi

Kilo kontrolü sağlamak için sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmekle beraber, sporu da hayatın değişmez bir parçası yapmakta fayda vardır. Spor, hem sağlıklı bir hayatın anahtarıdır, hem de kilo kontrolünde ciddi bir rol oynar. Bunun için yoğun bir spor programına ihtiyaç yoktur. Yürüyüş yapmak günlük bir aktivite olmalıdır. Gidilebilecek yerlere yürüyerek gitmekte fayda vardır. Koşu ve bisiklet gibi sporlar haftada birkaç kez yapılabilir. Eğer imkan varsa haftada en az 3 gün kardiyo egzersizlerine devam edilmelidir. Bu sayede yağ yakımı düzenli olacaktır. Düzenli spor için evde yapılan egzersizler yeterli olabilir, ancak imkan varsa spor salonuna da gidilebilir.