Kilo Verme

Kilo Vermek İçin Kalori Hesabı Yapmalı Mıyım

Zayıflamak isteyenlerin gözünün önünde fit güzel bir vücut durur. Bu vücuda sahip olmak için ise vazgeçilmesi gereken koca bir beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekir. Bu işe ısrarla girenler artık ne olursa olsun bu davadan vazgeçmek istemez. Kilo vermek için güçlü iradenin yanında iyi bir yemek menünüz olmalı.

Kilo vermek isteyenler besinleri “protein, karbonhidrat, yağ” olarak üçe ayırmalıdır. Bir besinde yer alan protein, karbonhidrat, yağ miktarlarının hesaplanmasıyla elde edilen değer kaloriyi verir. Kalorisi yüksek ürünler yağ ve karbonhidrat değeri yüksek olan ürünleri tarif eder. Kalori enerji ile yakından ilgilidir. Enerjinin oluşması için kalori gereklidir dolayısıyla vücudumuzun kaloriye de ihtiyacı vardır.

Aklınıza hangi ürün gelirse gelsin bu üçlüyü hesap ederek tüketin. Yağ oranı yüksek besinler kaçılması gereken birinci besinler. Her ne surette olursa olsun yağ oranı yüksek ürünleri tüketmek kilo vermeyi geciktirir. Karbonhidratlı besinlere gelecek olursak bu ürünleri ise sadece ağır spor hareketleri yapan ve vücut geliştirenler tüketmelidir. Normal yollarla zayıflamak isteyenler karbonhidrattan da feragat etmek zorunda.

Her ürünün ayrı ayrı kalorisini hesaplamak imkansız. Ürünlerin genel hatlarıyla protein, yağ, karbonhidrat değerlerini ise alıştığınızda kabaca hesaplayabilirsiniz. Et ve süt ürünlerinde yüksek protein değeri vardır, bahse konu ürünler yağsız olarak pişirilmelidir.

Kalorisini kabaca hesaplayabilmemiz için genel hatlarıyla bilgi sahibi olmak yeterli. Su oranı yüksek ürünlerde örneğin karpuz, kavun, kiraz gibi meyvelerde kalori düşüktür. Aynı şekilde yeşillikler sınıfına giren salatalık, marul, maydanoz, gibi ürünlerin de muhtevası itibariyle kalorileri oldukça az.

Yani burada bir besinin kalorisini hesaplamak yerine protein değeri mi daha yüksek karbonhidrat değeri mi daha yüksek yoksa bizim hiç tercih etmek istemediğimiz yağ değeri mi daha yüksek diye sorular sorarak kabaca tahminlerde bulunmamız yeterlidir.