Kilo Verme

Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapabilirim

Kilo vermek sanıldığı kadar kolay değildir. Kilo vermekten ziyade sağlıklı kilo vermek önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin hemen gerçekleşmesi beklenemez. Doğru adımlar izlendiği takdirde, ortalama 7 ay içerisinde, kilonun yüzde 10’u kadarı verilebilir. Sağlıklı bir kilo verme sürecinde bu oran idealdir.

Kilo Vermek İçin Uzmandan Yardım Alınmalı

Kilo vermeye karar veren herkes için en doğru yol, bir uzmana danışmaktır. Diyetisyenler tarafından bu konuda çok kapsamlı bir hizmet verilmektedir. Sağlığı en ufak tehdit alına sokmadan kilo vermenin en garanti yolu diyetisyen yardımı almaktır. Diyetisyene gidildikten sonra öncelikle bazı sağlık kontrolleri istenecektir. Bu kontrollerin yapılması, hem kişinin diyet süresince sağlığını ve yaşam kalitesini korumak için gereklidir, hem de doğru diyetin oluşturulmasında yardımcı olacaktır. Bazı kişilerin fark etmedikleri sağlık problemleri olabilir. Bu sağlık problemi kilo alımının ve kilo verilememesinin nedeni olabilir. Bunlar ilk aşamada tespit edilecektir ve ona göre bir yol izlenecektir. Birçok kişi bu aşamada gizli diyabet veya insülin direnci sorununa sahip olduğunu öğrenmektedir. Tüm sağlık detayları bilindikten sonra, uygun bir diyetin hazırlanması uzman tarafından detaylıca yapılacaktır. Uzman yardımı ile diyet yapmanın bir diğer avantajı da, süreç içerisinde takip edilecek olmaktır. Ters giden bir durum olduğunda, uzman tarafından doğru zamanda müdahale edilme şansı olacaktır. Bazı durumlarda belirli bir noktaya kadar kilo verilip, sonrasında kilo vermek zorlaşabilir. Bunun da çeşitli fizyolojik nedenleri olabilir. Bu fizyolojik nedenler uzman tarafından tespit edilerek ortadan kaldırılacaktır.

Kendi Başına Kilo Verme Yöntemleri

Bir uzmandan yardım almadan kilo vermek çok da kolay değildir. Doğru diyet programını seçmek oldukça zor olacaktır. Bu noktada, tek yönlü beslenmeye teşvik eden diyetlerden ve sağlıksız koşullardan kaçınılmalıdır. Diyete karar verildikten sonra hemen uygulamaya geçilmelidir. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzı tercih edilmeli ve egzersiz programı mutlaka oluşturulmalıdır. Su tüketimi maksimuma çıkarılmalıdır. Akşam saatlerinde hafif bir öğün alınmalı ve gece atıştımalarından uzak durulmalıdır. Sıkı bir diyet ve egzersiz programına rağmen belirli bir süre içerisinde beklenen kilo kaybı gerçekleşmezse bir uzmana danışmak kaçınılmaz olacaktır.