Kilo Verme

Kilo Vermek ve Sağlık

Herkes sağlıklı ve iyi görünüme sahip güzel bir vücuda sahip olmak için emek verir, güzel görünmek ister. Bunun en temel taşı da kilo vermekten geçiyor. Normal değerlerin üzerine çıkıldığında fazla kilolar kendini belli eder ve kişiyi hem görsel olarak hem de sağlık açısından rahatsız etmeye başlar. Bu durum kişisel sağlık problemlerinin de oluşmasına sebep olur.

Kilo alırken yaşanan sağlık sorunları gibi kilo verirken de kişiler sağlık problemleri yaşayabilir. Kilo vermek isteyenler çoğunlukla diyet listelerine sadık kalarak hareket ederler. Bunun dışında kişiler kendi belirledikleri ve seçtikleri yemekleri hayatından çıkararak kilo vermeyi seçerler. Kilo kayıplarının birden ve şiddetli olarak gerçekleşmesi ise metabolizmayı ve fizyolojik yapıyı alt üst eder. Bunun önüne geçmenin yolu ise kilo vermek için sabırsızlanmamak, diyet listelerinin yeme içmeyi birden sonlandırıcı olmamasına dikkat etmekten geçer.

Obeziteye bağlı kilo alımlarının yaş, yemek yerken hız, cinsiyet durumu, hamilelik süreci, çocuklukta yaşanan şişmanlık gibi verilere bağlı olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Obezite ile mücadele ederken ekstra dikkat ve önem göstermek gerekiyor. Obez kimseler bu mücadelelerini doktor kontrolünde yapmalıdır. Obez dışındaki kişiler ise fazla kilolarını vermek içi herkesçe kabul gören ve doğruluğu su götürmez sağlıklı yollara başvurmalı, bu alanda rehber olan diyet listelerine ve spor egzersizlerine sadık kalmalıdır.

Sağlıklı kilo vermenin yolu iyi bir spor programı ve sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesinden geçiyor. Süreci kısa vadeli tutmayarak uzun vadeli planlamalar sağlanmalıdır. Uzun vadeli kilo verme arzusu nedeniyle başlarda beklenilen kilo verme işlemleri görülemese bile üzüntüye kapılmadan diyetlere devam etmek gerek. Spor ve beslenme vakitlerine ayrılan zaman dilimleri içerisinde sürekli kilo verme endişesi yaşamak hem stres haline neden olacaktır hem de sağlık durumunuzu bozmanıza sebep olacaktır.