Kilo Verme

Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kilo vermeye karar verenler için doğru bir yol izlenmesi en baştan itibaren önemlidir. Defalarca denenen ve başarılı olunamayan diyet uygulamaları, kişileri umutsuzluğa ve bazı zamanlarda depresyona sürükleyebilmektedir. Bu nedenle en baştan planlı, programlı ve bilinçli bir şekilde yola çıkılmalıdır.

Doğru Diyetin Belirlenmesi

İnternette yer alan çok sayıda diyetin, herkes için yararlı olacağı söylenemez. Kişilerin sağlık durumları ve metabolizmalarının çalışma şekli belirlenecek diyet üzerinde önemli rol oynar. Aynı zamanda, bazı sağlık sorunları yaşayan kişiler her diyeti sorgulamadan uygulamamalıdır. Bilinçsiz uygulanan diyetler, sağlık sorunları olan kişilerin istenmeyen kötü durumları yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle ciddi bir şekilde önem verilmelidir. Bir diyete başlamadan evvel doktor muayenesinden geçip doğru yönlendirmeleri almak gereklidir. Özellikle önceden kilo vermeyi denemiş ve başarısız olmuş olan kişiler, sağlık kontrollerini detaylıca yaptırmalıdır. Örneğin; insülin direnci olan kişilerin ısrarla diyet uygulamaları yapmalarına ve egzersizlere devam etmelerine rağmen kilo veremedikleri görülmektedir. Bunun için sağlık kontrolünde insülin direnci tespit edilmesi halinde, buna yönelik öncelikli bir diyet uzman tarafından hazırlanacaktır. Bu öncelikli diyetin amacı insülin direncini kırmak olacaktır. İnsülin direnci kırıldıktan sonra kilo vermek kolaylaşacaktır. Yine tiroidlerin de kontrol eidlmesinde fayda vardır. Tiroid sorunları yaşayan insanların da kilo vermeleri sadece diyet ile mümkün olmamaktadır. Önce var olan soruna müdahale edilmeli ve ardından kişiye uygun bir diyet programı belirlenmelidir.

Alışkanlıklarda Köklü Değişiklikler Yapılmalı

Yıllar içerisinde edinilmiş olan yanlış alışkanlıklar uzun vadede kilo ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bunların başında hazır gıda, fast food ve abur cubur tüketimi gelmektedir. Hazır gıdaların içeriğinde bulunan zararlı maddeler hem kilo aldırmakta, hem de sağlığı tehdit etmektedir. Fast food beslenmenin zararları zaten herkesçe malumdur. Abur cubur alışkanlığı ise en büyük yağlanma sebebidir. Bu alışkanlıkların tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için en kolay yol, bu sağlıksız gıdaların yerine sağlıklı gıdaları koymak olacaktır. Bu sağlıksız ve kilo aldırıcı gıdalar, sebze ve meyve ile değiştirilebilir. Egzersiz alışkanlığı toplulumuzda pek var olmamakla birlikte, son yıllarda spora eğilim artmıştır. Kişinin kendine ve yaşam şartlarına uygun bir egzersiz alışkanlığı geliştimesi şarttır. Düzenli bir biçimde bu alışkanlık korunduğu takdirde, sağlıklı ve şekilli bir vücuda kavuşmak kaçınılmazdır.