Sağlıklı Beslenme

Kilo Vermeye Yardımcı Meyveler

Kilo verme süreci içerisinde, beslenme alışkanlıklarında ciddi değişiklikler yapılmalıdır. Bunun en önemli adımı, ağırlıklı olarak meyve ve sebze tüketmektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ise mevsime uygun meyve ve sebzeleri tüketmektir.

Yağların Yakılmasına Yardımcı Olan Meyveler

Diyet yapıldığı süre boyunca ve sonrasında meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Meyveler en sağlıklı gıdalardan bir tanesidir. Greyfurt, herkes tarafından sevilmese de diyet süresince yağ yakıcı özelliği ile tercih edilmelidir. Bol miktarda C vitamini içerir ve kan şekerini dengeleme konusunda ustadır. Özellikle karın ve bel bölgesinde bulunan yağların yakılmasında etkilidir. Yazın en sevilen meyvelerinden olan karpuz ise kalori oranı en düşük meyvelerdendir. Vücudun kaybettiği suyu geri koymada etkili olduğu gibi, vücutta birikmiş olan suyun atılmasında da etkilidir. Yağların yakılmasında önemli bir rol oynar ve yazın uygulanan diyetlerde ara öğünlerde tercih edilebilir. Kivi de yine diyet süresince yardımcı olacak olan bir meyvedir. Tokluk hissi verir. Kalorisi son derece düşük bir meyve olmakla beraber kolestrolü de düşüren bir etki de göstermektedir. Kivi de kan şekerini dengede tuttuğundan, yağ yakımında etkin bir rol oynar. Ananas da yağ yakıcı etkiye sahip ve bölgesel yağları hedef alan bir meyvedir. Gıdalarla alınan şekerin zararlarından koruyarak, kana karışmasına mani olur. Sindirimi düzenleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Detoks Uygulamasında Kullanılması Gereken Meyveler

Rejime ek olarak detoks uygulanması da yararlı olacaktır. Detoks etkisi yaratan meyveler ve sebzeler bu uygulamanın temelini oluşturur. Önerilen detoks tarifleri evde hazırlanabilir. Bilinen detoks karışımlarının haricinde uygun meyve ve sebzelerle kişi kendi detoks gıdalarını hazırlayabilir. Detoks karışımları içinde kullanılabilecek olan meyvelerin başında kivi ve elma gelmektedir. Yine avakado ve ananas da detoks içeceklerinde ağırlıklı olarak kullanılır. Detoks karışımlarında farklı tatlar yakalamak ve etkiyi artırmak adına yeşil çayda kullanılabilir. Yeşil çay, detoks karışımları için en çok kullanılan tercihtir. Yeşil çay haricinde mate çayı da alternatifler arasında bulunmaktadır. Detoks içecekleri buzlu olarak tüketilebileceği gibi, kış aylarında da yeşil çay ilavesiyle sıcak çay olarak tüketilebilir.