Kilo Verme

Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler

Kilo vermek için ne kadar uğraşsanız da yine istediğiniz ve hedeflediğiniz kiloya düşemiyor musunuz? Eğer siz de bu problemi yaşıyorsanız mutlaka yediklerinizi gözden geçirmelisiniz. Çünkü bazı besinler kilo vermeyi engellediği gibi kimi zaman daha fazla kalori almanıza da neden olabilmektedir. Peki, bunlar hangi besinler?

  • Diyet yaparken ara öğünlere ana öğünler kadar önem vermelisiniz. Diyetle beraber alınan kalori miktarı azaltılırken vücut bu yeni duruma adapte olamaz ve beyne kıtlık sinyali gönderebilir. Bu yüzden vücut yağları yakmak yerine tutmayı tercih eder. Halbuki ara öğünler yaşanan bu ani değişmeye vücudun alışması için gereklidir.
  • İnsanlar çoğu kere kalori sayımı ile kilo vermeye çalışsalar da aslında yediklerinizin türü ve içeriği de oldukça önemli. Kalori sayımında kişi öğle yemeği yerine aynı kaloriye denk gelen bir pastayı yemeyi uygun bulabiliyor. Halbuki kişinin sağlıklı kalması ve dengeli beslenmesi için mutlaka her besine belirli oranlarda yer vermesi gerekiyor. Sağlıklı kilo verme sözünden anladığımız da zaten bu olmalı.
  • Diyet programı seçilirken kişinin cinsiyetine, yaşına, yaşam şekline hatta günlük yaşadığı strese bakıp ona göre bir programa karar verilmeli. Bu sayede ancak düzenli bir şekilde kilo verilebilir. Bu yüzden kişinin önceden ne yemesi gerektiğini planlaması ve diyeti bozmamak adına her şeyi önceden hazırlaması gerekiyor.
  • Diyete başlayan kişilerin en büyük sıkıntısı yanlarında sürekli yemeleri gerektiğini söyleyen ya da morallerini bozan insanların varlığı. Bu sebeple kararlı olmanız ve diyete harfiyen uymanız, bu konuda kendinizi motive etmeniz çok büyük önem arz ediyor.
  • Genellikle içecekler bize daha masum gelse de aslında aromalı bir kahvenin kalorisi neredeyse bir tabak yemek kadar olabiliyor. Hatta daha da fazla. Hele bu içecekler kremalarla, çeşitli soslarla süslenmiş ise bir öğün yemeğin ki kadar kalori vücudunuza girmek için sizi bekliyor.
  • Aldığınız ürünlerin etiketlerini okumadığınız da çok masum gibi görünen bazı ürünler sizin için zararlı olabiliyor. Bu yüzden sürprizlerle karşılaşmamak için ürünlerin paketleri üzerinde yazan kalori hesaplamalarını takip etmeniz, kaç kalori aldığınızı öğrenmeniz için yeterlidir.
  • Özellikle yaz aylarında vücudumuz daha fazla ödem tutuyor. Ödem yani şişkinlik bizi rahatsız ettiği gibi tartıda daha ağır görünmemize de yol açıyor. Vücuttaki ödemi atmak için bol bol sıvı tüketmelisiniz. Günde 2-3 litre su içerseniz toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.
  • Dışarıda özellikle fastfood olarak adlandırılan restoranlarda yapılan yemekler her zaman evde yapılanlardan daha yağlı ve ağırdır. Yemeklerinizi seçerken zeytinyağı ile yapılmasına veya evde kendiniz pişirmeye dikkat edin.
  • Diyet yapacaksanız bu konuda kararı olmalısınız. Çünkü bir başlanıp sonra bitirilen diyetler metabolizmanın yavaşlamasına, vücudun sarkmasına yol açıyor. Yine istikrarsız bir şekilde diyet yapmak zayıflamanın aksine daha da şişmanlamanıza neden oluyor.
  • Diyet yapıyor ve zayıflamak istiyorsanız asitli içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Kola diyet olsa dahi insülin direncini düşürürken, içindeki şeker miktarı yüzünden kilo almanıza da yol açıyor.