Kilo Verme

Kinoa Zayıflatır Mı

Güney Amerika’da yetişen ve ince bulgur tanelerine benzeyen bir görüntüye sahip olan kinoa cildi güzelleştirmesiyle tok tutmasıyla formda kalınmasına yardımcı olmasıyla biliniyor. Tıpkı Chia (Çiya) tohumu gibi Güney Amerika’nın verimli topraklarında bulunan bu besin kaynağı zayıflamak isteyenlerin de kullandığı ve son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir besin kaynağı.

Amerika kıtası 1700’lü yıllarda keşfedildiğinde kimse bu kadarını beklemiyordu. Verimli topraklar* yeni meyveler yeni sebzeler, yeni ticaret alanları. Günümüzde Amerika kıtasında yaşayan yaklaşık 500 milyon nüfus azımsanmayacak sayıda. Domatesin de hayatımıza Amerika kıtası keşfiyle girdiğini biliyor muydunuz? Ve hayatımıza giren bazı birçok tatlar.

Kinoa uzun süredir Meksika ve civarında zaten kullanılan bir besin kaynağı iken gelişen ve değişen ticaret sahası, küresel ekonomi ve teknoloji nedeniyle artık ülkemizde de hızlı giriş yapan bir besin.

Kinoa Zayıflatır Mı?

Kalsiyum, fosfor, magnezyum, A B C D K vitaminleri, 20 çeşit aminoasitlerin tamamı, zengin mineral kaynakları kinoa içerisinde bolca bulunur. Bu yüzden zengin bir besin kaynağı olarak görülen kinoa BM tarafından 2013 yılında yılın besini seçildi.

İçerdiği zengin besleyici özellik sebebiyle vücudun ihtiyacı olan enerjiyi ve beslenme düzenini kinoa ile sağlayan kişiler tokluk hissi sayesinde uzun süre acıkmazlar. Kinoanın sağladığı bu tokluk hissi beraberinde zinde ve güçlü bir sağlıklı vücut ortaya çıkarır. Kinoa ile beraber tüketebileceğiniz ürün ise süt ve yoğurt. Süt ya da yoğurt içerisine kinoa katarak yiyebilirsiniz.

Zayıflamak isteyenlerin uygulaması gereken besin kinoa ile sınırlı değil. Aynı zamanda spor egzersizleri ve diyet uygulaması yapılmalıdır. Kinoanın vücuda sağladığı yüksek protein ve lif etkisini vücudu daha fit göstermek amacıyla kullanabilirsiniz. Bunun için ise spor yapmanız gerekiyor.