Sağlıklı Beslenme

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kışın hastalıkların artması bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü bağışıklığı güçlü olan kişiler daha zor hasta oldukları gibi daha kaliteli bir yaşam da sürüyorlar. Bağışıklığı korumanın ve güçlendirmenin yolu ise bol bol vitamin ve mineral içeren besinleri tüketmekten geçiyor. Özellikle A, C ve E vitaminlerinin bu işlevinin olduğunu aynı zamanda antioksidan özellik de taşıdığını görüyoruz. A vitamini alabilmek için mutlaka yumurta ve sütü, ıspanak ve havuç gibi sebzeleri, özellikle turuncu renkli meyveleri tercih etmeliyiz. Hastalıklara karşı koruyucu özelliği olan koyu yeşil renkli sebzelerin yanı sıra öğünlerinizde mutlaka kayısıya ve özellikle kahvaltıda yumurtaya yer vermelisiniz.

Kışın sık sık C vitamini içeren mandalina, limon ve portakal gibi meyveleri yemeniz gerekir. C vitaminin en önemli özelliği virüsleri ve mikropları engelleyen yapısıdır. Bunun yanında antioksidan olduğu için toksinleri atmanıza da yardımcı olur. Sadece meyvelerde değil yeşil biberde, karnabaharda, ıspanakta ve maydanozda da bol miktarda C vitamini vardır. E vitamini içinse fındık, ceviz, badem gibi besinleri sıvı yağları, tahin gibi gıdaları tüketmelisiniz.

kis-aylarında-tuketilmesi-gereken-besinler

Soğuk Havada Ne Tüketmeliyiz?

  • Bağışıklık sistemini en çok olumsuz etkileyen olay yağ tüketiminin artmasıdır. Bu sebeple özellikle kışın hastalıklardan korunmak için yağlı besinlerden uzaklaşmanız cips, kek, pasta, kızartma gibi yağlı ürünleri tüketmemeniz gerekmektedir.
  • Yağın zararlı etkilerinden kurtulmak için omega asitleri içeren fındık, ceviz ve balık yağları kullanılmalıdır. Çünkü bu yağların bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan araştırmalarda da kanıtlanmıştır.
  • Kışın balık taze olduğundan haftada birkaç gün mutlaka yenmeli, içeriğindeki vitamin ve minerallerden yararlanılmalıdır. Yine haftada 7-8 fındık ve birkaç ceviz de mutlaka tüketilmelidir.
  • Gün içinde farklı besin türlerini dengeli bir şekilde yemeniz gerekir.
  • Yağ ve kalori miktarı yüksek olan kızartmalardan, hamur işlerinden, tatlılardan ve benzeri besinlerden kaçınmalısınız. Çünkü bu ürünler sadece kilo almanıza neden olmaz, aynı zamanda çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarır.
  • Çay ve kahvenin fazla tüketilmesi de zararlı olabilir; bunlar yerine daha çok meyve çayları tüketmeniz özellikle kışın sizi güçlendirecektir.
  • Vücutta biriken toksin maddeleri atmak için mutlaka su tüketimini artırmalısınız.
  • Haftada birkaç gün egzersiz yapmanız, yediklerinizi enerjiye dönüştürmeniz için yeterlidir.
  • Her öğünde mutlaka sebzeye yer ayırın.