Genel

Leptin Hormonunun Gücü

Leptin hormonu, vücuttaki tüm hormonların bir düzen içerisinde işlemesini sağlayan bir hormondur. Leptin hormonu iştahı kapatır, yağları yakar. Yemek yemeye başladıktan sonra size doyduğunuzu söyleyen hormondur aslında. Tüm salgılara emreden bir hormondur. Stres, seks, troid, pankreas hormonlarına emreder. Bu hormon sağ omuz üzerinde yer almaktadır. Kilo kontrolünü sağlamak ve obezite hastalığını önlemek açısından önemli bir hormondur.

Leptin hormonu işlevi

Leptin hormonu mide, kalp ve yağ hücrelerinde salgılanan bir hormondur. Yemek yeme eyleminizi tokluk hissi ile sonlandırmanızı sağlayan bir hormondur. Beyne sinyaller vererek iştahınızı azaltır.

Leptin hormonu çalışması

Beyin, Leptin hormonuna kanda ki oranına bakarak karar verir. Kandaki Leptin hormonu düşükse açlık hissiniz yükselecek ve çok yemek yiyeceksiniz. Kilo kontrolünü sağlayamayacaksınız. Sonuçları obeziteye kadar gidebilir. Dikkatli olmakta ve araştırılmasında fayda vardır.

Leptik direnç

Leptin direnci denilen bir durum vardır. Şöyle ki, vücuttaki yağ oranı ne kadar çok ise Leptin hormonu o kadar çok salgılanacaktır. Bir süre sonra Leptin hormonu ile çok fazla uyarılan beyin buna alışacak ve görmeyecektir. Haliyle de direnç ortadan kalkacaktır. Leptin direnci ortadan kalktığında obezite ile karşı karşıya kalınır. Büyük problemlerden biridir. Yapılan araştırmalarda leptik direncin genetik yapıyla bir ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Leptin hormonu ile ilgili bir tedavi sürecinde iseniz, doktorunuzun verdiği ilaçların yanı sıra süreci hızlandırmak adına doğal besinlerden de yardım alabilirsiniz. Bunların yanı sıra düzenli spro yapmak ve bol su tüketmek metabolizmanızı hızlandırır. Doğal besinlerle Leptin hormonunu arttırabilirsiniz. Bu besinleri aşağıda yer almaktadır.

Leptin hormonunun bulunduğu besinler

Mercimek, esmer pirinç, bal, sirke, ceviz, soya fasulyesi, yulaf, keten tohumu, somon, sarımsak, yeşil çay, yumurta, zeytinyağı, portakal, zencefil, süt, kırmızıbiber.

Sağlıklı günler.