Kilo Verme

Obezite Ameliyatı

Televizyonlara sıkça görülen ve başarılarından nasıl hızlı bir şekilde kilo verildiğinden bahsedilen obezite ameliyatı günümüzde popüler cerrahi işlemlerden birisi haline geldi. Herkes bu ameliyatlar kısa sürede kilo vereceklerini ve istediklerini yiyerek zayıflayacaklarını ümit ediyor. Aslında bu tarz operasyonlar belirli şartlar dahilinde yapılmakta olup kuralları da olan ameliyatlardır. Bu yöntem mucizevi bir seçenek değil; sadece sağlığını kaybeden ve obez olarak tabir edilen hastalara yapılan bir tedavi şeklidir. Hastaların kilo vermesi için gıda alımlarını azaltmayı amaçlar. Ameliyatın yapılacağı kişiyi belirlerken birçok nokta üzerinde durulur. Çünkü hayati sonuçları olabilmektedir.

Obezite ameliyatı kimlere yapılır?

Zayıflamak isteyen herkes bu ameliyatı yaptıramaz. İlk bata hastanın psikolojisi üzerinde durulur ve hazır olup olmadığına bakılır. Çünkü ameliyattan sonra tüketilmeyen besinler bazı kişileri mutsuz hatta hasta  edebilmektedir. Ameliyat olacak kişinin daha önceden zayıflamak için çaba harcaması, diyetlere başvurması fakat yine de başarılı olamaması gerekir. Yani ameliyattan önce bütün yöntemlerin denenmesi önemlidir. 100 kilonun üzerinde veya vücut kitle endeksi 35’ten fazla olan hastalar bu yöntemi deneyebilir. Yine diyabet hastaları ve tansiyon sorunu yaşayanlar da kilo vermek için bu ameliyatı olabilir. Sporla ve diyetle kilo veremeyen kişiler için bu yöntem uygundur. Kilosu 100 kg’dan az olanlar, diyetle ve sporlar zayıflamaya çalışmadan ameliyat olmak isteyenler için bu yöntemin uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Ameliyatın ardından nasıl beslenilmeli?

Obezite ameliyatı öncesi, sonrası ile oldukça önemli ve bütün halinde düşünülmesi gereken bir süreçtir. Yani ameliyat olmakla kişi bir anda kilo veremez. Ciddi doktor takipleri gerektirir. Bu süre zarfında doktorun önerilerine kesinlikle uyulmalıdır. Kimi zaman ameliyat başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir de. Ameliyatın ardından beslenme çok önemlidir. Bir süre sadece sıvı besinler almanız gerekir ve çok zor bir süreçtir. Asitli içecekler mideyi tekrar büyüttüğünden kesinlikle bırakılmaları. Ameliyatta doktorunuz kadar psikiyatri de etkin rol onar. Çünkü kişi bu dönemde depresyon tarzı sorunlar yaşayabilmekte ve yeni duruma bir anda adapte olmakta zorlanabilmektedir. Ameliyattan sonra her şeyi yiyemezsiniz. Sağlıklı beslenme ve spor olmadan ameliyatın başarılı olması mümkün değildir. Bu ameliyat sadece midenizi küçülterek içine daha az besinin girmesine yardımcı olur. Mideniz yanlış beslenme sonucunda tekrar büyüyebilmektedir.