Kilo Verme

Oturarak Çalışanlar İçin Öneriler

Sürekli olarak oturmak zorunda kalanlar ve bu şekilde iş yapanlar hareketle geçen günlerinin tamamına yakınını bu şekilde sürdürür. Hareketle geçmeyen akşam vakitlerinde ise genellikle TV seyretme, aile ortamında oturma, misafirlikte sohbet ortamı gibi pozisyonlar vardır. Bu sebepten ötürü oturarak çalışan kişiler için ipucu mahiyetinde bazı aktivite, esnetme ve sağlık önerileri var.

Oturarak çalışanlar oturdukları süre içerisinde ya evraklarla haşır neşir olurlar ya da bilgisayar üzerinden işlem gerçekleştirirler. Otururken geçen süre içerisinde eller zaten yeterli hareket kabiliyetine sahip ancak sırt, göğüs, bacak ve kafa hareketleri için ekstra hamleler yapmak gerekiyor. Oturan kişiler özellikle sabah saatlerinde, vücudun en enerjik olduğu 9-10 arası saatlerde hafif boyun egzersizleri ile kafa/omuz kısmını esnetmelidir. Kafa ve boyunda belli bir yumuşama olana kadar devam edilebilir.

Otururken geriye doğru yapılacak hafif gerinme hareketleri de vücutta esneklik oluşturur, sırtı rahatlatır. Bulunduğunuz yerde bel bölgesini oynatmadan gövdeyi sola sağa hareket ettirerek de bu hareketleri yapın.

Oturarak çalışanlarda görülen en büyük sağlık sorunlarından birisi halk arasında basur denilen hemoroid vakasıdır. Hemoroid olmamak için uzmanların önerdiği oturuş şekli bacak bacak üstüne atarak oturulmasıdır. Oturuş şeklinden kaynaklanan diğer bir problemde omurlarda görülen eğirilik ve kamburlaşma. Uzun süreçli hatalı oturuşlar sırt ağrılarına neden olduğundan koltuğunuzun/sandalyenizin rahat konforlu olması, gerekiyorsa ekstra sırtlıkla destekli olması icap ediyor.

Oturarak çalışanlar gerek kahve çay molaları gerekse de lavabo ihtiyaçları için sık sık ayağa kalkıp hareket etmelidir. Bir şekilde hareket kabiliyetini üst seviyelere çıkaran boşluklar değerlendirilmeli.

Sağlıklı beslenme açısından ise oturan kişiler oturdukları müddetçe su içmeye müsait bir ortamdadır. Yanınızda kolay erişebileceğiniz bir şişe su bulundurun. Su hem zindelik hem de hızlı metabolizma faaliyetleri sağlar.