Sağlıklı Beslenme

Protein, Karbonhidrat, Vitamin ve Yayğların Faydaları Nelerdir?

Dengeli ve iyi bir beslenme için yemeklerde proteine, karbonhidrata, yağlara ve vitaminlere oranlı bir şekilde yer vermek ve besinleri çok çeşitli hazırlamak gerekir. Tek türde beslenmeler zamanla vücutta onarılması güç hasarlara yol açabilir. Yine bu şekilde verilen kilolar bir süre sonra tekrar alınmakta bunun yanında kişiden saç dökülmesi, ciltte matlaşma gibi problemlerle de ortaya çıkmaktadır.

diyet-yemekleri-5

PROTEİNLER

Kasın temelinde protein vardır; bu sebeple spor yapan kişiler daha çok protein ağırlıklı beslenmektedirler. Proteinleri hayvansal ve bitkisel gıdalardan alabiliriz. Et, sakatat, balık, yumurta ve sütte bol miktarda protein bulunur. Kaslarınızın gelişmesi için bu besinleri her gün tüketmeye özen göstermelisiniz. Yine küçük çocukların kas sisteminin güçlenmesi için de bu besinler ihtiyaç vardır. Protein bitkisel olarak da doğada bulunur. Fındık, soya fasulyesi, tahıl ürünleri de protein içerir.

 

karbonhidrat

KARBONHİDRAT

Karbonhidrat en çok tahıl gruplarında, pirinçte, ekmek türlerinde, makarna ve arpa gibi gıdalarda, hamur işlerinde ve toz şekerde bulunur.  Karbonhidrat en çok enerji yapımında kullanılır. Bu tarz besinleri aldıktan sonra iki saat boyunca kan şekeri vücutta dolaşmaktadır. Daha sonra hücreler tarafından tutulur ve glikozla birleşerek enerjiye dönüşür. Bunun dışında eğer kişi aşırı karbonhidratlı yiyeceklerle besleniyorsa vücudun ihtiyaç duymadığı miktar yağ olarak depolandığından bu kişilerde obeziteye daha sık rastlanmaktadır.

yağlar
YAĞLAR

Vücutta organların işlevlerini yerine getirebilmesi için yağa ihtiyaç duyulur. Bir gram yağda yaklaşık olarak 9 kalori bulunduğundan günlük yağ tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Aslında günde sadece 50 gr yağ tüketilmesi vücut için yeterlidir. Bazı asitler ve vitaminler sadece yağda çözünür. Bu sebeple vücut yağa gereksinim duyar. Bu miktar dışında alınan yağların hepsi hareket edilmediği sürece karında, baldırlarda ve vücudun değişik bölümlerinde depolanacaktır.

Protein içeren besinlerin büyük bir bölümünde yağ da bulunur. Bu sebeple yiyeceklerimizi kızartarak içeriğindeki yağları artırmamalı daha çok ızgara türü yiyecekler tüketmeliyiz. Yağ yakımının en güzel yolu kardiyo çalışmaktır. Çünkü ağır sporlar ve halter gibi egzersizler sadece kas kütlenizin artmasına sebep olup yağların yakımında işlevsizdir.

vitaminler
VİTAMİNLER

Vitaminler ve mineraller çocuklarda kemik ve sinir gelişiminin yanı sıra dişlerin büyümesi için de gereklidir. Yine yetişkinler de hayatlarını kaliteli bir şekilde sürdürmek, hastalıklardan korunmak için vitaminlere ihtiyaç duyar. Vitamin eksikliği sonucunda birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Kasların gelişimi için magnezyuma ve kalsiyuma; beyinsel ve vücut sağlığı için özellikle A, Cve B vitaminlerine ihtiyaç duyulur.