Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme Mutluluk Hormonunu Yükseltiyor

Sağlıklı Beslenme Mutluluk Hormonunu Yükseltiyor

Düzenli bir hayat, mutluluk hormonlarının yükselmesine neden olmaktadır. Düzenli hayat tanımlamasının içerisinde, yeterli uyku, dengeli beslenme de yer almaktadır. Tüm bu unsurlar, serotonin denilen mutluluk hormonu diye nitelendirilen hormon artışını sağlamaktadır. Yeterli uykunun beyin fonksiyonlarını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Beyin işleyişi ile mutlu ve pozitif düşünce arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Besin gıdaları arasında da omega3 zengini besinler, kakaolu gıda maddeleri ve süt ürünleri, kişiyi mutlu kılacaktır.

Düzenli Beslenmenin Metabolizma Üzerinde Olumlu Etkileri

Düzenli beslenmenin metabolizma üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri, kişiye kalsiyum kazandırırken, dengeli beslenmesine de hizmet edecektir. Özellikle, yatmadan önce süt içmek, kişiyi rahatlatacak ve uyumasını hızlandıracaktır. Muz da mutluluk veren gıda maddeleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. B vitamini bulundurması sayesinde, mutluluk hormonu arttıran gıda maddeleri içerisindedir. Potasyum gibi vitaminlerin de bulunması, muzun tercih edilme nedenleri arasındadır.

Balık yüksek derecede fosfor içermesi nedeniyle, tercih edilen gıda maddeleri arasındadır. Ayrıca, omega3 içermesi, zihin işleyişi üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Sağlıklı beslenen kişiler, sağlıklı düşünerek, olumlu bir ruh haline sahip olacaklardır.

Süt Ürünlerinin Rahatlatıcı Etkisi

Süt ve yoğurt gibi gıda maddeleri, kişilerde rahatlama hissine sebep olan gıda maddeleridir. Özellikle yatmadan önce içilecek ılık süt ya da ayran, uyku getirme özelliği ile tanınmaktadır. Stresi giderici etkileri ile kişide huzur ve rahatlama sağlayacaktır. Bu gıda maddelerini farklı yiyeceklerle de karıştırarak değişik lezzetler elde edilebilecektir. Yoğurt içerisine eklenecek çilekler hem lezzet hem de rahatlatıcı bir etki sunacaktır. Çileğin de içerisinde bulunan bazı vitaminler, metabolizma üzerinde rahatlatıcı etki sunacaktır. C vitamini bakımından zengin oluşu, vücuda direnç te sağlayacaktır.

Kakaolu Gıda Maddelerinin Tercih Edilmesi

Kakao zengini yiyecekler de kişiyi mutlu edecek besin gruplarındandır. Özellikle, şeker oranı daha düşük bitter çikolatanın tüketilmesi önerilmektedir. Lezzetli olması ile tüketimi tercih edilen çikolata, yiyen kişiye mutluluk ta vermektedir. Burada önemli olan tüketim miktarıdır. Şekerli olması sebebiyle az miktarda tüketilecek çikolata, kişide mutluluk hissi yaratacaktır.