Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Merhabalar Hafifol okuyucuları bugün sizlerle Sağlıklı Beslenme üzerine bir blog yazısı paylaşmak istedik. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Dünya üzerinde birçok insan yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı sorunlar yaşamaktadırlar. Bir kısmı ise, fast food beslenme tarzının fazla olduğu bölgelerde, aşırı ve dengesiz beslenmeden dolayı obezite sorunuyla karşılaşmaktadırlar. Sağlıklı beslenme önerileri, faydalı olan besinler ve beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevapları yazımızda.

Sağlıklı Beslenme için Nelere Dikkat Etmeli?
Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları, ilerleyen dönemlerde de kişiler üzerinde etkilidir. Sağlıklı beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var özellikle ana öğünler unutulmamalı, ara öğünlerle beslenme süreciniz desteklenmelidir. Kemik sağlığı ve gelişimi bakımından süt ve süt ürünleri tüketimi aksatılmamalıdır. Öğünlerde, mutlaka sebze ve meyveye de ver verilmelidir. Et ve et ürünü ürünlerin tüketimi aksatılmamalı, beyaz ekmek yerine de çavdarlı, kepekli ya da tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Beslenme konusunda en önemli husus su tüketimidir. Günde en az 8 bardak su tüketimi, uzmanlar tarafından önerilmekte, şeker, tuz ve yağ kullanımı da belli bir oranı aşmamalıdır. Sebzeler iyi seçilmeli ve mutlaka güzelce yıkanmalıdır. Besinlerin pişirilme hususunda da sağlıklı olan yöntemlerin seçildiğine dikkat edilmelidir. Yağ Kullanımı mümkün olabildiğince azaltılmalı, kızartma yerine buğulama, haşlama ve fırınlama gibi daha az yağın kullanıldığı pişirme yöntemleri seçilmelidir.

Tercih Edilmesi Gereken Sağlıklı Besinler
Beslenme alışkanlığınız yetersiz veya kötü ise bir anda köklü bir değişim yapmanız pek mümkün olmayabilir. Bu durumda öğünlerinize ya da ara öğünlerinize ufak eklemeler ya da çıkarımlar yapmanız gerekebilir. Ayrıca yediğiniz besinler hijyenik bir ortamda hazırlama, temizlik ve tazelikleri nede dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre öğünlerinize katmanız ya da belirli aralıklarla beslenme düzeninize eklemeniz gereken bazı vitaminler bulunmakta Time dergisinin yayınladığı faydalı besinler listesine göre; meyvelerden, antioksidan etkisi yaratan kivi, C vitamini deposu nar, portakal, mandalina gibi meyveler ilk sıralardadır. Bunların yanı sıra, avokado, muz, ahududu, mantar, pazı, lahana, brokoli, soğan, kinoa, somon balığı, sardalye besinleri de mutlaka tüketilmelidir. Daha sağlıklı bir yaşam için önerilerimizi mutlaka dikkate almanızı rica eder, hafif günler dileriz.