Genel

Sağlıklı Diyet İçin Öneriler

Günümüz toplumlarında bireylerin diyet yapma isteği gün geçtikçe artmaktadır. Diyet yapmaya bu kadar ilgili olunmasının sebebi sağlıklı bir yaşamdan çok, bireylerin kendilerini daha fit görmek istemeleri, giydikleri kıyafetlerin kendilerine yakışmasını sağlamak, etrafındaki kişiler tarafından beğenilmek, kendilerini kanıtlamaktır.

Bireylerin diyet yaparken özellikle sağlıklı diyet yapabilmeleri için uyması gereken bazı kurallar vardır. Diyet yapılacak diye yemek yememezlik sağlığınıza oldukça zararlıdır. Onun yerine az az ama sık sık yemeniz daha uygun olur. Sağlıklı bir diyet yapmak için diyetisyenlerden diyet programları alabilirsiniz ve bu programdaki yiyeceklere ve özellikle saatlerine uygun beslenirseniz hem sağlıklı hemde fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. Fakat bu listeleri hazırlayacak vakit bulamıyor ve diyetiniz her pazartesi başlayıp salı son buluyorsa Diyet Yemek Servislerini deneyebilirsiniz.

Diyet yaparken en önemli besinlerden biri de sudur. Bol bol su içmeniz metabolizmanızı hızlandırıcı bir etki yapar ve aynı zamanda da tokluk hissi yaratacaktır. Akşamları 7-8 den sonra yemek yememelisiniz. Diyetisyeninizin size verdiği besinler sizi yeterince tatmin etmiyorsa çok acıkıyorsanız badem, fındık vb kuru yemişlerden 5-6 tane takviye alabilirsiniz yada kalorisi düşük meyveleri tercih edebilirsiniz. Yeşil elma bu takviye için uygun meyvelerden biridir size tokluk hissi sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra diyet yaparken sporda yapmanız sizin yararınıza olur. Çünkü spor yaparak vücudunuzu sıklaştırabilir ve şekle sokabilirsiniz. Spor yaparken yaptığınız hareketler sebebiyle de efor sarf ettiğiniz için sizi terletecek tir ve yine zayıflamanız da önemli bir etkisi olacaktır.

Yediğiniz besinlerin hormonlu olmamasına organik olmasına dikkat etmelisiniz. 3 beyazdan uzak durmalısınız;şeker, tuz ve un. Eğer bunları normalinden daha fazla tüketiyorsanız diyet yapmanız size bir fayda sağlamayacaktır. Bu besinlerin kullanımını azaltmanız gerekir. Özellikle kahvaltılarda reçel türlerinden uzak durmalısınız. Çayınıza fazla şeker atıyorsanız bunun sayısını gün geçtikçe azaltmalısınız. Birden azaltmanızı bekleyemem ama 3 şeker kullanıyorsanız örneğin diyete başlayınca 2’ye bir süre sonra 1’e düşürebilir, hatta çayınıza şeker atmamaya bile başlayabilirsiniz. Sağlıklı diyet yaparken lokmalarınızı iyice çiğneyip öğüt-melisiniz. Bu da size tıpkı su ve yeşil elma gibi tokluk hissi verecektir. Zayıflamak için sebze ve haşlanmış tavuk tüketebilirsiniz. Tavuk sizin protein ihtiyacınızı karşılar. Kahvaltıda yumurta yediğiniz takdirde yumurtada size tokluk hissi sağlayacaktır.