Diyet

Sağlıklı Diyet için Selüloz

Sağlıklı bir diyetin ilk adımı dengeli beslemeyi sağlamaktır. Bunun için vücudun her ihtiyacı diyet programı içerisinde karşılanmalıdır. Selüloz; sağlıklı zayıflamayı sağlayan etkenlerden bir tanesidir. Gıdaların posa bölümleri selülöz olarak adlandırılabilir. Bazı gıdalarda çok, bazı gıdalarda az miktarda bulunur. Gıdalarla alınan selülozların yüzde 43 kadarı dışkılama yolu ile vücuttan atılmaktadır. Selüloz bakımından zengin gıdalar, bağırsakların çalışmasını düzenler. Selüloz alımı için; kabuğu da yenilebilen meyveler ve sebzeler tüketilmelidir. Kepekli tahıl ürünlerine beslenmede muhakkak yer verilmelidir.

Sağlıklı Diyet İçin Olmazsa Olmazlar

Sağlıklı bir diyetin içeriğinde, mutlaka protein, karbonhidrat, selüloz ve gerekli diğer etkenler olmalıdır. Bunlar mutlaka dengeli biçimde diyetin içine yayılmalıdır. Ana öğünlerde vücudun ihtiyaçları tam olarak karşılanmalı ve ara öğünlerde de açlık hissi yaşamamak için faydalı gıdalar tüketilmelidir. Beynin açlık sinyalleri vermesine izin verilmemelidir. Beyin açlık sinyali vermeye başladığı anda metabolizma yavaşlar ve yağ yakımı neredeyse durur. Ara öğünler bu nedenle son derece önemlidir. Diyet doğru uygulanmalı ve su tüketimine de dikkat edilmelidir. Ara öğünlerde yoğurt içine katılacak keten tohumu lifli gıda alımı açısından yararlıdır. Yine sabah kahvaltısında sütle yulaf tüketilmesi selüloz ihtiyacının bir bölümünü karşılayacaktır.

Diyet Süresince Ekmek Tüketimi

Diyet yapanlar, ekmekten uzak durmayı tercih ederler. Bu doğrudur ve beyaz ekmek için geçerlidir. Beyaz ekmek yemeklerin yanında tüketilmemeli ve hatta köfte yapımında bile kullanmamaya dikkat edilmelidir. Ancak vücuda yararlı olan, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını destekleyen ekek türleri de vardır. Özellikle ekmek olmadan doymadığını hissedenler için bu seçenekler kurtarıcı görevi görmektedir. Tam kepekli ekmekler diyet sırasında az miktarda tüketilebilir. Bir yemeğin yanında ince bir dilim tam kepekli ekmek yemekte bir sakınca yoktur. Ancak uzmaların kepek ekmeğinden daha faydalı buldukları ve tavsiye ettikleri başka bir ekmek çeşidi de vardır. Bu ekmek, tam buğday ekmeği olarak satılmaktadır. Tam buğday ekmeğinin içinde başta buğday olmak üzere, diyeti destekleyecek bir içerik vardır. Selüloz ihtiyacı da tam buğday ekmeği ile karşılanabilir. Bu nedenle diyet sırasında ince bir dilimden fazla olmamak kaydı ile tam buğday ekmeği tüketilmesi tavsiye edilebilir.