Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Diyette Alışverişin Püf Noktaları

Sağlıklı Diyette Alışverişin Püf Noktaları
Uzun yıllar boyu,  sağlıklı bir yaşam sürmek herkesin tek isteğidir. Bunun için sağlıklı beslenmek, spor yapmak, sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyet yapmak gibi seçeneklerin dışında bilinçli alışveriş yapmak da önemlidir. Bilinçli bir tüketici olmak, sağlıklı bir mutfağa sahip olmak için bilmeniz gereken bazı noktalar söz konusu.

Mutfak Alışverişiniz Nasıl Olmalı?
İyi bir beslenme için, bilinçli kararlar alan bir tüketici olmalısınız. Ürünlerinizi her zaman sağlıklı ve taze ürünler sattığını bildiğiniz yerlerden almalısınız. Sebze ve meyve tüketimi yaptığınız diyette önemli bir yer tutmalıdır. Bunun için öncelikle alışverişinize manavdan ya da marketlerdeki sebze-meyve reyonundan başlamalısınız. Ürünlerin taze olması ve sık sık yenilenmesi önemlidir. Bunun için güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız gerekli. Aynı zamanda sizler de ürünlerdeki değişimlere dikkat ederek bunu anlayabilirsiniz. Meyve alırken, C vitamini içeren, bağışıklık güçlendirici, mandalina, greyfurt, avokado tercih etmelisiniz. Lahana, pazı, brokoli, karnabahar gibi faydalı yeşiller de sepetinizde mutlaka bulunmalıdır. Marketlerdeki kampanyaları göz ardı ederek ihtiyacınız olan faydalı ürünleri almanız sizin için yararlı olacaktır. Fastfood ya da abur-cubur tüketimi yerine sepetiniz de mutlaka daha doğal şeyler bulunmalıdır. Güçlü bir E vitamini kaynağı olan, fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler ve incir,kayısı, üzüm gibi kuru meyveler yenilmelidir.

Diyetinize Nasıl Karar Vermelisiniz?
Sağlıklı bir görünüm için yapacağınız diyete az öğün içermesi yönünden değil de, yeterli bir beslenme sağlaması yönünden karar verilmeli. Bunun için boy ve kilo oranınıza göre vücut kitle endeksinizi hesaplayarak başlayabilirsiniz. Diyetinizin sizin sağlıksal özelliklerinize ve varsa rahatsızlıklarınızada uyumlu olması gerekmekte. Bunun için bir diyetisyenden de faydalanabilirsiniz. Kan ölçümünüzün yapılması vücut değerlerinizi göz önünde bulundurarak daha doğru bir diyet listesine ulaşmanızı sağlar.  Bol sebze, meyve ve et tüketimini ön planda tutan diyetler tercih etmelisiniz. Tek bir içecek ya da yiyeceğin hakim olduğu diyet türleri çoğu zaman sağlığınıza zarar vermenize neden olacaktır.  Diyetin yanında sporla desteklemeniz ve baklagillerden faydalanarak protein alımını artırmanız kas oranınızı destekler. Kullanıyorsanız, sigara kullanımından da vazgeçmeniz diyet konusunda sizi bir adım öne geçirecek.