Detoks

Sağlıklı ve Zinde Bir Gün için Detoks Sıvıları

Son zamanlarda çok popüler olan detoks sıvılarını kendiniz evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Su hayat kaynağı olmasının aynı sıra kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Öğünleri almadan önce içilen su daha az yememizi sağlarken sindirim sistemimizi de düzenler. Özellikle sıcak su içen kişilerin metabolizmasının da hızlandığını ve kabızlık bata olmak üzere birçok hastalığın iyileşmesine katkı sağladığını görüyoruz. Yine spor yaparken su tüketen kişilerin daha fazla yağ yaktığını söyleyebiliriz.

Eğer su içmekten hoşlanmıyorsanız suya katacağınız çeşitli maddelerle onu tatlandırıp daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Üstelik bu sayede vücudunuzu da korumu ve sağlık kazanmış olursunuz. Suyun içine konulan elma veya portakal dilimleri, salatalık, havuç gibi meyveler, nane ve limon karışımı suyu tatlandırıp vitamin değerini artırmaktadır. Sebze ve meyve katılarak oluşturulan bu sulara detoks sıvıları adı verilir. Yaptığınız karışımdan daha fazla yararlanabilmek için sularınızı bir iki saat buzdolabında bekletip cam su şişesi kullanmalısınız.

Detoks sıvıları nasıl hazırlanır?

Metabolizmanızı hızlandıracak detoks sıvısı hazırlamak için 2 litre suyun içerisine birkaç adet çubuk tarçın, bir adet yeşil elma, bir tatlı kaşığı karanfil ve aynı oranda karabiber, bir tane de limon atın ve birkaç saat suyu dinlenmesi için bırakın. Daha sonra bu suyu gün içinde tüketerek metabolizmanızı dengeleyebilirsiniz.

Yine metabolizma için hazırlanan detoks sıvılarından bir tanesinde de bir adet yeşil kabak, 2-3 adet salatalık ve yarım demet maydanoz ve nane kullanılmaktadır. Tüm bu malzemeler blenderden geçirildikten sonra tüketilir. Bu sıvıyı dilediğiniz kadar içebilirsiniz. Bu detoksun en önemli özelliği açlığı bastırarak iştahı da azaltmasıdır.

Eğer yoğurdu seviyorsanız bu tarif tam size göre. Ara öğün olarak da alabileceğiniz bu sıvıyı hazırlarken birkaç kaşık yoğurdun içine bir tane maden suyu ekleyin ve daha sonra blenderden geçirilmiş nane ve maydanoz da ekleyerek sıvınızı tüketin.

En çok kullanılan detoks sıvılarından birisi de sebze ile yapılır. Antioksidan özelliği de olan bu sıvı hazırlanırken 2 salatalık, 2 adet kırmızıbiber, bir yeşil elma, 100-200 gram ıspanak ve taze sıkılmış limon suyu kullanılmaktadır. Bütün bu malzemeler karıştırılıp içildiğinde hem vücuttaki toksin maddeler atılmakta hem de metabolizma hızlandırılmaktadır. Detoks sıvıları hazırlarken içine karabiber ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.Sa