Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme ve Spor

Sağlıklı ve genç bir vücut için, yapmanız gereken temel şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi, sağlıklı beslenme ve spor yapmak. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından da önemlidir. Birtakım püf noktalara dikkat ederek beslenme alışkanlığınızı yararlı hale getirebilirsiniz. Sağlığınızı korumak için yapacağınız sporu profesyonel olarak yapmanı gerekmez. Gün içerisinde yapabileceğiniz hareketler ya da düzenli yürüyüşler fark edecektir. Neler yapmanız gerekli, hangi hareketler size fayda sağlayacak, hangi besinlerle bunu destekleyebilirsiniz, cevapları sitemizde bulunmakta.

Düzenli Yapılan Sporun Faydaları Nelerdir?
Gün içerisinde yapacağınız basit hareketler, tempolu yürüyüşler ya da bir spor hocası tarafından desteklenerek yapacağınız düzenli etkinlikler kısa sürede vücudunuzda olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Vücudunuzun daha diri ve genç kalması için kas oranınızın yüksek yağ oranınızın alt sınıra yakın olması gerekli. Bunun için düzenli bir beslenme ve spor çok mühimdir.  Şişmanlık ya da aşırı zayıflık riski azalır, vücut kitle indeksiniz yaşınız ve boyunuza göre olması gerektiği gibi olur.  Toksinleri vücudunuzdan kolayca atar, cildinizin yenilenmesini sağlarsınız. Esneklik kazanırsınız. Vücut koordinasyonunuz artar ve güçlü olur. İleri ki yaşlarınızda görülme oranı artan rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimaliniz azalır. Bazı rahatsızlıkların ise iyileşmesine yardımcı olur. Her gün yapılan düzenli egzersizler, günlük streslerden uzaklaşmanızı sağlar, seratonin hormonunuzun yükselmesini sağlar. Psikolojik olarak da spor her zaman için bireyde olumlu etkiler yaratır, özgüveninizin artmasını sağlamaktadır.

Beslenme ile Sporu Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Spor, oldukça faydalı bir aktivite olsa da iyi bir beslenmeyle desteklenmediği sürece olumlu bir etki göstermeyebilir. Bu sebeple birtakım beslenme düzenlerine uyum sağlayarak vücut sağlığınızı düzeltebilirsiniz. Öncelikle, su tüketimine dikkat ederek spor sırasında terleyerek kaybolan su oranınızı dengeleyebilirsiniz. Günlük öğünlerinizi mutlaka, meyve, kuru meyve gibi besinlerle desteklemelisiniz. Protein alımı,  bu süreçte yağ oranının azalması, kas miktarının artması açısından önemlidir. Sporun amacı, sağlıklı bir bedende varlık sürdürmektir. Aşırı zayıflama ya da yemek yememe size zarar verecektir. Yağ kullanımında da zeytinyağı gibi sağlıklı, doğal yağlar kullanılmalıdır. Günlük şeker ve kafein tüketimine de dikkat edilmeli, mümkün olduğunca azaltmalısınız. Bir başka önemli unsur da,  alkol ve sigara kullanımının olmamasıdır. Daha fazla bilgi ve destek almak için Hafifol Diyet yemek servisini arayabilir psikolojik destek servisimizden faydalanabilirsiniz.