Genel

Selülit Nedir? Selülitten Kurtulmanın Yolları

Damarlardaki dolaşımın yavaşlaması özellikle kalça ve bacak bölümünde selülit adı verilen probleme yol açar. Selüit özellikle yaz aylarında kadınların en büyük kabusu olmakla birlikte onunla savaşmak için de bir değil birden fazla yolu denemeniz ve bu yolda sabırla ilerlemeniz gerekiyor. Damarlardaki dolaşımın yavaşlaması ile birlikte sıvılar yağ hücrelerinin aralarına sızarak burada portakal kabuğunu andıran pütürlü bir görüntü meydana getiriyor.  Yeterince hareket etmeyen veya yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olan bireylerde bu problemin daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

Selülit problemine bitkisel çözümler:

Selülitin en büyük çarelerinden birisi taze sıkılmış limon suyudur. Limonun içinde bulunan C vitamini kolojen yapımını artırarak cildin gerginlik kazanmasına ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Yine yumurta da içerdiği lesitin ile seülitle mücadele etkili bir yoldur. Kilo almamak için yumurtayı haşlayarak her gün yemeniz sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitki olan kuşkonmaz, selültin oluşmasına engel olur.

Biberiye bitkisi de kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Biberiyeyi kaynamış suya atıp demleyerek tüketebilirsiniz. Günde iki bardak biberiye sadece selülitlere iyi gelmez; aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Şişkinliğinizi atmanıza yarayacak ananasın selülit için de faydalı olduğunu biliyor musunuz? Ananasın içinde bulunan bromelin ile proteinler ayrışmakta ve sindirime de yardımcı olmaktadır.

Cildi kuvvetlendiren keten tohumu yine kan dolaşımını da hızlandırır. Keten tohumunu yoğurt veya süte karıştırarak tüketebilirsiniz.

Selülitten kurtulmanın yolları:

  • Selülitle mücadele kararlıysanız mutlaka günlük su tüketiminizi artırmalısınız. Günlük su tüketimi kişinin kilosuna paralele olması gerektiğinden vücut ağırlığınızı ölçerek kilogram başına 30-40 ml su tüketmeye özen gösterin.
  • Selülitin en büyük sebeplerinden birisi kafein olduğu için kahveye ve çaya bir müddet veda etmeniz hatta tüm hayatınız boyunca tüketimini olabildiğince azaltmanız yararınıza olacaktır.
  • Sakatat olarak tabir edilen hayvansal ürünler selülit oluşumunu hızlandırdığı için yenmemesinde fayda vardır.
  • Yemeklerinizi olabildiğince yağsız yapmaya çalışın.
  • Asiti ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın. Asitli içecekler selülite yol açtığı gibi midenin de genişlemesine sebep olur.
  • Tuz ve baharat tüketimini azaltın. Su ile selülit oluşumu arasında bir bağ olduğunu unutmayın.
  • Selülitle mücadele ederken yedikleriniz kadar yemedikleriniz de önemli. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye çalışın.
  • Günlük egzersizinizi asla ihmal etmeyin; özellikle yürüyüş süresini artırın, açık havada her gün 1 saat yürüyün.