Sağlıklı Beslenme

Sigarayı Bırakanlara Beslenme Tüyoları

Tüm dünyada sigara içme oranları incelendiğinde Türkiye’nin en çok sigara içen 7. ülke olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde şu anda 17 milyon sigara içen insan bulunmaktadır. Sigaranın vücuda verdiği zarar herkesin malumu  olmakla birlikte bir anda sigaradan kurtulmak ne yazık ki genellikle mümkün olmuyor. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bu kararlarını yedikleri ve içtikleri ile de desteklemeleri gerekiyor. Sigarayı bırakan insanın vücudunda 12 saat içinde olumlu gelişmeler yaşanır. Bir ay sonra kişinin akciğeri kendini temizlemeye, kalp krizi riski azalmaya başlar.

Yapılan araştırmalar bize sigara içen kişilerin içmeyenlere göre daha iştahlı olduğunu gösteriyor. Yine sigara içenlerin yeterli ve dengeli beslenemediklerini de söyleyebiliriz. Sigara bağımlılığı beraberinde yeme bağımlılığını da getirmekte; kişi yüksek kalorili besinlere ağırlık vermektedir. Bunun sonucunda da sigara içenlerde görülen hastalıkların başında obezite gelmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler ilk günlerde sigarayı hatırlamamak için yeme akışkanlığı gösterirler. Bu süreçte kilo almamak için dengeli ve bilinçli beslenmeniz gerekir.

sigarayi-birakanlara-beslenme2

Sigarayı bırakan kişiler nasıl beslenmeli?

  • Sigarayı bırakan kişilerde tat duyusu tekrar güçlenir. Bu sebeple her lokmanızı iyice çiğneyerek tadını almaya çalışın. Sigarayı bırakarak kendinize ne büyük bir iyilik yaptığınızı unutmayın.
  • Dört besin grubundan yeterince almanız sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Yani süt ürünlerine, tahıl ürünlerine, et grubuna ve meyve-sebzeye yemeklerinizde mutlaka yer verin
  • Eğer tatlı krizlerine giriyorsanız çok kalorili tatlılar yerine sütü tatlıları tercih edin. Bazen yoğurta ekilen tarçın bile bu krizi atlatmanız yardımcı olabilir. Evinizde kriz anlarında tüketilmeye hazır yüksek kalorili besinler bulundurmayın. Kuruyemiş seviyorsanız bu isteğinizi kuru meyvelerle bastırmaya çalışın.
  • Porsiyonlarınızı küçülterek daha az miktarda yemek alan kâse ve tabaklar kullanın.
  • Sigaranın vücutta bıraktığı hasarı tamir edebilmek için mutlaka öğünlerde antioksidan özelliğe sahip besinlere yer verilmelidir. Bunun için vitamin yönünden zengin besinleri tüketebilirsiniz. Mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmeniz hücre onarımını hızlandıracaktır. Sebzeleri uzun süre pişirmek yerine buharda haşlamayı deneyin.
  • Sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık sorunu yaşıyorsanız özellikle kuru kayısı hoşafı içebilir, tam tahıllıbesinleri tüketebilirsiniz. Sigaranın vücuda yerleştirdiği toksin maddeleri atmak için bol bol su için. Suyun yanı sıra adaçayı, ıhlamur ve bitki çayları sizi rahatlatacaktır.
  • Aldığınız besinleri desteklemek için haftada birkaç kere tempolu yürüyüş yapın ve spora ağırlık verin. Sporun hayat biçimi haline getirilmesi hem kilo alımını engeller hem de vücudun sağlıklı olmasına yardımcı olur.