Diyet

Spor ve Diyet

Diyet kelime manası itibariyle “düzenli ve sağlıklı beslenme” alışkanlığına verilen bir isim olmakla birlikte günümüzde zayıf ve güzel bir vücuda sahip olmak isteyenlerin kullandığı bir terimdir artık. Spor yaparken ve düzenli egzersiz faaliyetlerini uygularken de beslenme alışkanlıkları edinmemiz gerekiyor. Yeni beslenme alışkanlıkları eski beslenme alışkanlıklarına nazaran daha besleyici ve geliştirici menülerden oluşur.

Spor yapanlar için diyet listelerini iki ana başlıkta ele almalıyız. Birinci grupta yürüyüş, hafif koşu gibi spor yapanlar ve ikinci grupta halter kaldırma, fitness salonunda ağırlık çalışma gibi spor yapanlar. Birinci grupta yer alan kişiler daha ziyade zayıflamayı arzu ettiklerinden diyet listelerinde hafif besinler ve bolca su yer alır. Hafif besinler zeytin, peynir, süt, yoğurt, yeşillik, sebze, meyve gibi proteince zengin ve vitamin bakımından bol ürünler. Kesinlikle uzak durulması gereken ise şeker ve yağ oranı yüksek besinler.

İkinci grupta yer alan kişiler ise sporu biraz daha ağır yapan kimseler. Bu kişiler daha kaslı, şiş bir vücut arzu ettikleri için proteince bol ve nispeten ağır besinler kullanır. Öyle ki sabah 3-4 haşlanmış yumurta, öğlen kızarmış yağsız tavuk, akşam yağsız balık ızgara gibi diyet listesi bol et ve proteinden oluşur. Bunun haricinde zaman zaman karbonhidrat alımının da önerildiği bu grup, büyük ağırlıklarda çalışacaksa kolay enerji açığa çıkması için az miktarda çikolata bile yiyebilir.

Hem spor planları hem de diyet periyotları uzun süreçli oluşturulması ve sabırla beklenilmesi gereken durumlardır. Spor yapan kişiler hem daha sosyal hem de daha mutludurlar zira spor yapan kişilerde mutluluk hormonunun daha fazla salgılandığı ortaya çıktı. Daha mutlu yarınlar için spor yapmalı, sağlıklı bir spor için ise diyet uygulamalıyız.