Egzersiz önerileri, Kilo Koruma, Sağlıklı Beslenme

Spor Yapmanın İnsan Vücuda Etkileri

Spor Yapmanın İnsan Vücuda Etkileri

Spor yapmanın insan vücuda etkileri sadece fiziksel görünüme değil, beden ve ruh sağlığına da fayda sağlar. Spor yapmak vücuttaki hormonların harekete geçirerek serotin ve endorfin salgılar. Serotin ve endorfinin artması ise depresyon, stres, kaygı gibi olumsuz duyguların artmasını engeller. Düzenli spor yapıldığı takdirde vücut ilk adımda fiziksel olarak gelişim gösterir. Kilo kaybı, vücutta toparlanma ve sıklaşma kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar ve daha dinç bir görünümü kavuşmasına neden olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli spor yaptığınız takdirde vücutta biriken toksinler, yabancı maddeler vücuttan atılır. Spor yapmanın insan vücuda etkileri ile daha hızlı kilo verme başlar. Hızlı yağ yakımı ile vücuttaki yağ kütlesi azalırken kas kütlesi ise artar. Bu da sağlıklı bir yaşamı ilk adımıdır. Bunun yanı sıra spor yapan kişinin beslenme alışkanlığı da düzene girer. Spor yaparken yediklerinizi bilinçli tüketir, sporda verdiğiniz emeği boşa gitmemesi için çalışırsınız ve bu sayede yağlı, şekerli ve tuzlu ürünleri kendinizden uzak tutarak sağlıklı beslenmeye yönelirsiniz. Diğer yandan bu alışkanlıkla beraber sağlıklı ancak büyük porsiyonlar tüketebilirsiniz.

Zihni Boşaltır, Uyku Sorununu Ortadan Kaldırır

Spor yapmanın insan vücuda etkilerinin bir diğer etkisi ise zihinsel fonksiyonlara sağladığı katkıdır. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak spor yapan kişilerin daha hızlı kavrama, anlama ve meydana gelen olaylara daha pratik çözümler getirdiği görülmektedir. Ayrıca spor yapan bireylerin yaratıcı özellikleri daha fazladır. Spor yapmanın uykuya etkisi ise herkes için çok önemlidir. İyi bir uykunun günlük hayatın akışını sorunsuz bir şekilde tamamlamasını sağlar. Uykusunu almayan bireyler odaklanma ve olayları alama, çözme sorunları yaşar. Düzenli spor yapan kişiler ise gün içinde fiziksel olarak aktif bir tempoda oldukları için uyku vakti geldiğinde zorlanmada uykuya geçiş yapar.

Kas Ağrılarını Ortadan Kaldırır

Kas ve eklem ağrıları özellikle ilerleyen yaşlarda birçok insanın en önemli sorunlarından biri haline gelir. Düzenli spor ise vücudun daha esnek olmasını, kemiklerin daha güçlü ve hareketli olmasını sağlar. Düzenli spor yapılan bir vücutta kireçlenme oranının da çok az seviyelerde olduğu gözlemlenmektedir.