Egzersiz önerileri, Sağlıklı Beslenme

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Karbonhidratların sindirimi yapıldığında glukoza dönüştükleri bir gerçektir ve vücudun hızlıca ve de etkili biçimde kullanabileceği enerjiyi sağlamakta gayet verimli oldukları da rahatlıkla iddia edilebilir. Bu yüzden egzersize başlamadan evvel enerji deponuzun tam olarak dolu olması önem arz eder. Aksi halde hem sporunuzdan istenilen verimi alamaz hem de kendinizi aşırı yorgun hissedebilirsiniz.

Ekmek, makarna, bulgur, pirinç, patates ve fasulye iyi birer karbonhidrat kaynağı olarak gösterilebilir. Ekmek tüketirken tam buğday ekmeği, pirinçte ise esmer pirinç tüketimi tercih edilir ise çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Spordan önce ya da spordan sonra alınabilecek enerji barları da yine spor için hem pratik çözüm sunarken hem kolayca enerji ihtiyacını karşılayabilir.

Proteinler Kas Yapımında Etkili Midir?

Protein almak gerek sağlıklı yaşamak gerek fiziksel aktiviteler yapmak açısından gayet önem arz etmektedir. Bu sebeple sağlıklı proteinler bir sporcunun beslenmesi içinde değişmez bir yere sahiptir. Hayvansal besinler arasında protein açısından zengin olarak et, yumurta, balık, süt, peynir ve yoğurt gibi besinler rahatlıkla sayılabilir. Kinoa, soya, tofu gibi besinler de bitkisel besinler içinde başlıca protein kaynağı olarak karşımıza çıkarlar. Vücut geliştirme yapan kişilerin protein açısından çok zengin besinler tüketmesi elzemdir.

Bol Sıvı Alımının Önemi Nedir?

Fiziksel egzersiz sonucu vücudun ısınması kaçınılmazdır ve vücut bundan dolayı terleyip kendini soğutmak için çabalar. Terleme esnasında da su ve tuz kaybı meydana gelir. Sonuç olarak terleme miktarı ne derecede ise aynı oranda sıvı alınması gereklidir. Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve egzersizden sonra vücuttaki su kaybını önleme amaçlı olarak en başta su olmak kaydı ile bir takım sporcu içeceklerinin tüketilmesi uygun olacaktır. Bu alanda yapılan araştırmalar göstermektedir ki sporcu içecekleri fiziksel dayanıklılığı artırma konusunda etkin rol oynamaktadır. Bu tür enerji içecekleri fiziksel egzersiz sırasında vücutta meydana gelen su ve tuz kaybını yerine koyarken vücudun karbonhidrat stoğunun da yedeklenmesini sağlar. Günümüz şartlarında sporcu beslenmesi için gerekli olan yiyecek ve içeceklere ulaşmak oldukça kolay ve zahmetsizdir.