Diyet

Sporcu Diyeti

Spor yapan insanlar hayatlarına daha dinç, daha kuvvetli olarak devam etmektedirler. Zayıflamak, sağlıklı bir yaşam sürmek, vücut geliştirmek, kas yapmak, kaybedilen sağlığı geri kazanmak için spor yapılır. Zayıflamak için sadece spor yapmak yeterli olmayabilir bunun için diyet yapmak da gerekmektedir. Sporculara ve belli bir hastalık neticesinde rahatsız olan insanlara spor ve diyet tavsiye edilir. Her spor aktivitesi ve diyet kişiye göre değişiklik gösterebilir. Sağlıklarını kaybeden, beden bütünlüklerini, çeşitli etkenler sonucunda insanlar kaybedebilirler bunun için fizik tedavi adı verilen kişiye özel spor aktiviteleri uygulanmaktadır.

Kas yapmak, zayıflamak isteyen insanlar için onlara özel olarak spor eğitmenleri tarafından ya da diyetisyenler aracılığı ile diyet listeleri hazırlanmaktadır. Bazı diyetler tamamen sebzeler üzerine olabilir. diyetlerde genellikle yağsız ve şekersiz gıdalar önerilmektedir.

Sadece spor yapmak ya da sadece diyet yapmak zayıflamak için yeterli olmayabilir. Aynı zamanda kas yapmak içinde hem fiziksel aktivite hem de uygulanabilir bir diyet programı olması gerekmektedir. Bu sayede insanlar hayal ettikleri vücuda kavuşabilirler.

Herhangi bir özel ya da devletin kurduğu spor salonuna üye olabilirsiniz. Spor denilince aklınıza ağır aktiviteler gelmesin yürüyüş yapmak, doğada gezintiye çıkmak, sabah dolaşmak, sabah koşusu yapmak da spor olarak sayılmaktadır. Günde 3 saat yürüyüş insanların sağlığına ve beden bütünlüğünün korunmasında etkili olacaktır. Yürüyüş ve sporlar daha çok açık alanlarda yapılması tercih edilmelidir. Açık havada oksijen seviyesi yüksektir ve böylece daha sağlıklı spor yapmanıza olanak sağlarlar. Bir diyetisyene başvurarak günlük dışarıda yaptığınız yürüyüşe, parklarda yaptığınız spor aletleriyle spor programlarına ek olarak bir diyet listesi yapılmasını isteyebilirsiniz. Spor salonlarında ise spor eğitmenleri size özel olarak diyet listesi hazırlayacaklardır.