Sağlıklı Beslenme

Sporcular İçin Hazır Yemekler

Spor yapan insanlar aynı zamanda beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Spor yapıp sadece zayıflamak ya da spor yaparak sadece kas yapmak mümkün değildir. Sağlıklı beslenmek için doğal gıdalar tüketilmesi lazımdır. Fakat yüzde yüz doğal gıdaları bulmak günümüzde mümkün değildir. Organik olarak üretilmiş köy ürünleri günümüzde artık pahalı olarak satılmaktadır. Sporcuların daha çok protein, et, sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Günümüzde pazarlarda ya da marketlerde satılan sebzeler hormonlu olarak tabir edilen yapısı bozulmuş ürünlerdir. Hormonlu olarak üretilen ürünlerin sağlığımız açısından faydası olmaktan çok zararları bulunmaktadır. Hormon, gübreleme işlemi yanı sıra daha çok GDO yani genetiği değiştirilmiş organizmalar ile sebze ve meyveler üretilmektedir. Bunun için meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek en doğru seçim olacaktır.

Spor yapan insanlar karbonhidrat almayı biraz kesmek zorundadırlar, normal ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmek en doğrusu olacaktır. Zaten spor yapan kişilerin yanı sıra tam buğday ekmekleri daha sağlıklıdırlar.

Sporcular için özel üretilmiş enerji içecekleri bulunmaktadır, spor yaparken, efor harcarken, daha çok enerji almak için sporcular bu içecekleri tüketirler, daha çok futbol, voleybol, maraton koşusu gibi spor dallarında bu tür içecekler tüketilir. Sporcular aynı zamanda doping adını verdiğimiz kimyasal ilaçlardan almaktadırlar, bu ilaçlar bazı turnikelerde, spor müsabakalarında yasaklanmıştır.

Normal günlük sporda tüketilmesi gereken daha çok doğal ürünler olmaktadır, bu ürünlere hazır ve doğal olarak günümüzde ulaşmak oldukça zordur. Bunların yerine daha kolay ulaşılabilen gıdalar alınmalıdır örneğin yağlı peynir yerine lor peyniri tercih edilmelidir. Bazı hazır çorbalar içerisinde yüksek protein değerleri bulundurmaktadır, sporcular bu tür çorbaları da tercih edip kolayca pişirebilirler. Et ürünlerinden hazırlanmış köfte ve hazır tavuk ürünleri de protein açısından oldukça zengindir, ve kolayca hazırlanabilir.