Diyet

Sporculara Özel Beslenme Programları

Sporcuların formunu korumak için kendi vücut yapılarına ve kitle endekslerine göre beslenme programları bulunmaktadır. Her spor dalının ve her kişinin kendine özgü kullandığı bir programı vardır. Yapılan sporun branşına göre yapılan diyet, beslenme programı, kullanılan besin ögeleri de değişiklik göstermektedir.

Sporcuların vücut dirençleri ve enerjilerini korumaları için daha çok enerji içeren yiyecekler tüketmeye ihtiyaçları vardır. Protein kas yapısını korumak kasları güçlü tutmak için gereken besin ögesidir. Enerji miktarı en çok olan yiyecekler, fındık, fıstık, badem, kuru üzüm, kuru kayısı vb olarak sıralanabilir. Protein değeri yüksek olan yiyecekler ise, yoğurt, süt, kırmızı et, beyaz et, yumurtadır.

Sporcular Kaç Öğün Yemek Yemelidir

Sporcuların vücut enerjilerini sürekli korumaları gerekir bunun için gün içerisinde yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporla uğraşan her insan spor sonrası bir acıkma hissi hisseder bunu bastırmak için çeşitli yöntemler kullanır. İştah kapatıcı ve yağ yakıcı sebzeler yerler. Sporcular kahvaltılarına özen göstermek zorundadırlar, tüm insanlar için kahvaltı en önemli besin değeridir. Gün içerisinde elde edeceğimiz kullanacağımız enerjiyi kahvaltı sayesinde alırız. Sporla uğraşan insanların fiziksel aktiviteleri artıkça acıkma hissi ortaya çıkacaktır bunun için birkaç ara öğün şeklinde yemeklerini tüketebilirler. Sporcuların ara öğünleri yağsız daha çok protein ağırlıklı ve gün içerisindeki enerji miktarlarını karşılayabilecek türden olmalıdır.

Sporcuların Kullandıkları Besin Takviyeleri

Sporcular besinlere, gün içerisinde tükettikleri yemeklere ek olarak enerji içecekleri, protein tozları da kullanırlar. Protein tozları fazla sağlıklı olmamakla birlikte birçok sporla uğraşan insan tarafından oldukça tercih edilmektedir. Protein tozları ve zayıflamak için yağ yakıcı ilaçlara günümüzde insanlar eczanelerden rahatça sahip olabilirler. Protein tozları yerine sporcuların gerçek ve doğal besinlerle beslenmeleri vücut sağlıkları açısından önemlidir.