Kilo Verme

Sporda Protein

Spor yapanların vücudunun en çok ihtiyacı olan şey enerji ve protein. Yediğimiz besinler zaten bir şekilde enerji sağlamaktadır ancak her besinden yeterli protein elde edemezsiniz. Spor yapanları iki gruba ayırmakta fayda var. Ağır spor hareketi yapanlar ve normal koşu, egzersiz faaliyetlerinde bulunanlar. Birinci grupta olanlar genellikle daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyip de fitness salonlarında ağırlık çalışan kişiler.

Ağırlık çalışan kişilerin sıklıkla kullandığı protein tozu bilinçsiz kullanıldığında yarar değil uzun vadede zarara sebep olur. Protein tozunda dikkat edilmesi gereken iki şey protein tozunun güvenilir yerlerden alınması ve protein tozunun kullanımıdır. Ucuz diyerek bilinmedik yerlerden yapılan protein tozu alışverişi sağlığı tehlikeye sokabilir. Protein tozu kullanımı konusunda kesinlike spor hocasından ya da bir uzman doktordan çalışma stilinize ve ağırlık kondisyonunuza göre öneri almalısınız.

Hafif sporlarla uğraşan kişilerin protein tozu kullanmasına gerek yoktur. Daha fit ve şekil vücut için düzenli spora devam etmek, terlemek, bol su içmek yeterlidir. Bunun haricinde en önemli şey ise beslenme düzenidir. Besinlerinin sporda kaybettiğiniz kalori ve yağları geri almanıza sebep olmamalı. Besinler yüksek protein değeri taşıyan ve sağlık açısından bol vitaminli mineralli besinler olursa daha mutlu sonuçlar alırsınız.

Daha mutlu bir spor ve mutlu sonuçlar için proteini bol yiyecekler arasında haşlanmış yumurta, süt, peynir, kırmızı et, tavuk, balık, ton balığı, nohut tüketebileceğiniz sağlıklı besinler. Bu besinleri tüketirken amacımız yağdan kaçak olduğu için besinlerin yağ oranlarının az olduğundan emin olarak tüketin.

Ağır spor yapanlar profesyonel hocalarının eşliğinde bir miktar karbonhidrat ile de beslenmeli. Karbonhidrat açısından zengin besinlerden de istifade edilerek kas sistemini daha hızlı gelişmesi için spora devam edilmelidir.