Genel

Tatlı krizine pratik çözümler

Tatlı krizine çözümler
Tatlı kriziyle hepimiz Zaman Zaman karşılaşıyoruz.Ansızın gelen tabiri caizse tatlı diye gözümüzün döndüğü bu anlarda bu durumu en hafif Nasıl atlatabiliriz??
?? Tatlıya yönelmeden önce 1 bardak su içip 10-15 dakika beklemek ya da kısa Bi yürüyüşe çıkmak yapılacakların en başında gelmelidir.
?? Vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri sağlıklı karbonhidratlardan karşılamak gerekir.yulaf,kurubaklagiller,tam tahıllı ekmek,bulgur,meyve gibi..
?? Yapılan en büyük hatalardan biri de öğün atlamak ve ara öğün yapmamak.Bu durumda vücut kıtlık durumuna girip daha sonra normalde yediğimizden daha fazla yemek yememize neden oluyor.
?? Sürekli kendinizi tatlı yeme düşüncesinden uzaklaştıramıyorsanız, mutlaka tarçın tüketmelisiniz! Kan şekeri seviyesini kontrol altına alan tarçın, aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini önler.
?? Canımız çok tatlı istediğinde kendimizi yememeye şartlamak yerine küçük porsiyonlar şeklinde özelikle sütlü tatlılar tüketilebilir.
?? Tatlı krizlerinde kuru meyvelerden faydalanmak akıllı bir seçim olabilir. 1 kuru incir,3-4 adet kuru erik,2-3 gün kuruyu kayısı gibi.. ??Canımız çok çikolata çektiğinde minimum % 70 kakao içeren 1-2 parça bitter çikolata yanına 6-7 badem ya da 1-2 ceviz bu istediğimizi bastırabilir.
?? Aynı Zaman’da bilimsel çalışmak gösteriyor ki süt ve süt ürünlerini tüketmek tatlı isteğimizi azaltıyor.
1 bardak sıcak süt üzerine tarçın ya da 1 tatlı kaşığı kakao ekleyip tüketmek yine tatlı krizlerinde kurtarıcı olabiliyor.