hafifol_tatli_krizi

Tatlı krizine çözümler
Tatlı kriziyle hepimiz Zaman Zaman karşılaşıyoruz.Ansızın gelen tabiri caizse tatlı diye gözümüzün döndüğü bu anlarda bu durumu en hafif Nasıl atlatabiliriz??
👉🏻 Tatlıya yönelmeden önce 1 bardak su içip 10-15 dakika beklemek ya da kısa Bi yürüyüşe çıkmak yapılacakların en başında gelmelidir.
👉🏻 Vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri sağlıklı karbonhidratlardan karşılamak gerekir.yulaf,kurubaklagiller,tam tahıllı ekmek,bulgur,meyve gibi..
👉🏻 Yapılan en büyük hatalardan biri de öğün atlamak ve ara öğün yapmamak.Bu durumda vücut kıtlık durumuna girip daha sonra normalde yediğimizden daha fazla yemek yememize neden oluyor.
👉🏻 Sürekli kendinizi tatlı yeme düşüncesinden uzaklaştıramıyorsanız, mutlaka tarçın tüketmelisiniz! Kan şekeri seviyesini kontrol altına alan tarçın, aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini önler.
👉🏻 Canımız çok tatlı istediğinde kendimizi yememeye şartlamak yerine küçük porsiyonlar şeklinde özelikle sütlü tatlılar tüketilebilir.
👉🏻 Tatlı krizlerinde kuru meyvelerden faydalanmak akıllı bir seçim olabilir. 1 kuru incir,3-4 adet kuru erik,2-3 gün kuruyu kayısı gibi.. 👉🏻Canımız çok çikolata çektiğinde minimum % 70 kakao içeren 1-2 parça bitter çikolata yanına 6-7 badem ya da 1-2 ceviz bu istediğimizi bastırabilir.
👉🏻 Aynı Zaman’da bilimsel çalışmak gösteriyor ki süt ve süt ürünlerini tüketmek tatlı isteğimizi azaltıyor.
1 bardak sıcak süt üzerine tarçın ya da 1 tatlı kaşığı kakao ekleyip tüketmek yine tatlı krizlerinde kurtarıcı olabiliyor.