Diyet

Yağ Yakan Besinler

Diyet uygulanan süreç içerisinde de, ideal kiloya gelindikten sonraki süreç içerisinde de yağ yakma özelliğine sahip besinlerin tüketilmesi yararlı olacaktır. Beslenme biçiminin yağ yakan besinlerle dengeli biçimde oluşturulması hem kısa vadede, hem de uzun vadede olumlu etkiler sağlayacaktır.

Yağların Yakımını Sağlayan Besinler

Yağlar üzerinde doğrudan etkili olan ve sağlıklı bazı besinlere besin programı içerisinde geniş yer verilmelidir. Bunların başında maydanoz gelir. Obezite karşısında en etkili besindir ve kalp sağlığını da destekler. Yeşil çay, gün içerisinde sıklıkla tüketilmelidir. Yağ yakıcı ve metabolizmayı düzenleyici etkileri çok güçlüdür. Yoğurt da beslenmenin büyük bir parçası olmalıdır. Sindirimi kolaylaştırırken, metabolizmayı hızlandırır ve mideye olumlu etkileri de olacaktır. Haşlanmış yumurta katı formda tüketilmelidir. Ceviz ve bademe de ara öğünler içerisinde yer verilmelidir. Beyaz et ağırlıklı olarak diyet içerisinde tüketilebilir. Salatalara zeytin eklenmesinde yarar vardır. Ekmek tüketilecekse eğer tam tahıllı ekmek tüketilmelidir. Bu ekmek yağ depolanmasının önünde engel olacaktır. Acı kırmızı biber haftada birkaç kez tüketilmelidir. Acılığı sayesinde bedenin ısısında artışa neden olacaktır ve bu şekilde yağ yakımı istenen seviyeye çıkacaktır.

Yağları Yakan Meyveler Ve Sebzeler

Diyet süresince, meyve ve sebzelere beslenme programı içerisinde ağırlıklı olarak yer verilmelidir. Bu noktada en önemli nokta, dondurulmuş gıdalardan kaçınılması ve mevsime uygun gıdaların seçilmesidir. Her meyvenin ve her sebzenin maksimum yararı, mevsiminde tüketildiğinde alınabilecektir. Yaz aylarında diyete en büyük destekçi meyvelerden bir tanesi karpuzdur. Su oranı çok yüksek olan bu meyve kan şekerinin düşmesine engel olacaktır. Kalorisi çok düşüktür ve bu nedenle sıklıkla tüketilebilir. Greyfurt, kivi ve ananas da diyetin en önemli parçaları olmaya aday meyvelerdir. İçerdikleri vitamin miktarının yanısıra kan şekeri üzerinde olumlu etkiler yaratarak tokluk sağlarlar. Akşam öğününden sonraki ani acıkmalarda ise elma tercih edilmelidir. Yağ yakıcı sebzelere bakılacak olursa, mevsim sebzelerinin her biri bu amaçla kullanılabilir. Yeşillikle yapılmış olan salatalara ağırlık verilmelidir. Salatalık da bol miktarda tüketilebilir. Domatesin de öğünlerde tüketilmesi gerekir. Likopen içerdiği için kalp sağlığı açısından son derece olumlu etkileri vardır.