Sağlıklı Beslenme

Yağ Yakan Meyveler

Yağ yakımı diyetin esas hedefidir. Bu nedenle yağ yakımını hızlandıran gıdalar, diyetin en önemli parçasıdır. Yağ yakan gıdalara sıklıkla beslenmede yer vermek diyet sırasında yağ yakımı sürecini hızlandıracaktır.

Yağları Yakan Meyveler

Meyveler yapıları gereği son derece besleyici olup, kilo aldırmayan besin grubunda yer almaktadırlar. Yüksek oranda su içerdikleri için su kaybını telafi ederler. Diğer yandan vitamin ve mineral içerikleri sayesinde kapsamlı bir besleyicilikleri vardır. Diyet sırasında, meyveler hem meyve suyu olarak tüketilmeli, hem de gıda olarak alınmalıdır. Özellikle ara öğünlerde meyvelere sıklıkla yer verilmelidir. Meyve salatası olarak tüketilmeleri önerilebilir. Yoğurt da diyetin önemli bir parçası olduğundan, meyve çeşitleri yoğurda katılarak tüketilebilir. Akşam öğününe ek olarak elma tüketilerek tokluk hissi pekiştirilebilir. Gece acıkmaları sorununa da meyveler çare olabilir. Ani ve geç saatte beliren acıkmalarda muz tüketilerek telafi edilebilir. Greyfurt, vitamin oranı ve yağ yakıcılığı açısından sıklıkla tercih edilmelidir. Ananas, avakado, kivi ve karpuz gibi meyveler de diyetin en büyük destekleyicileridir.

Detoks Tariflerinde Meyve Sebze Kullanımı

Rejim sırasında detoks uygulamasına yer vermek süreci kolaylaştıracaktır. Detoks olarak hazırlanmış gıdalar, tokluk hissi vermelerinin yanında metabolizmanın hızlanmasını da sağlarlar. Hızlanan metabolizmada yağ yakımı da hızlanacaktır. Detoks süresince vücuttaki toksinler hızla atılacaktır. Bu sayede kilo vermek de kolaylaşacaktır. Detoks etkili sebzelerden ve meyvelerden karışımlar yapılarak sıklıkla tüketilmelidir. Çay tüketimi varsa, yeşil çay ile değiştirilmelidir. Yeşil çayın içine lezzetlendirmek adına yine detoks etkili meyveler küp şeklinde doğranarak katılabilir. Bu çay demlendikten sonra sıcak olarak veya buz eklenerek soğuk çay şeklinde tüketilebilir.

Yağ Yakımına Fiziksel Destek

Yağ yakıcı meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi çok önemlidir. Buna ek olarak detoksa uygulaması süreci hızlandırırken, destek amaçlı egzersiz programı da çıkarılmalıdır. Yağ yakımı için ideal olan egzersizler kardiyo grubu egzersizlerdir. Tüm bedende dolaşımı hızlandıran ve kalbi çalıştıran bu egzersiz grubu hızlı yağ yakımını sağlayacaktır. Diyet süresince, günde alınan kalori miktarı daima hesaplanmalı ve not edilmelidir. Buna paralel olarak egzersizlerle yakılan kalori miktarı da hesaplanarak denge sağlanmalıdır.