Diyet

Yağ Yaktıran Bitkiler

Diyet süresince tüketilen gıdaların yağ yaktırma özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Yağ yakma özelliği öne çıkan besinlere öğünlerde ağırlıklı olarak yer verilmesi çok önemlidir. Bu sayede kilo vermek yavaşlamayacak ve hızlı kilo kaybı motivasyonu arttıracaktır.

Yağ Yakımını Hızlandıran Kürler

Yağ yakımının hızlanması için bu özelliğe sahip bitkiler, metabolizmayı hızlandıran gıdalarla birleştirilerek özel kürler hazırlanabilir. Bu kürler, her evde bulunan malzemelerle hazırlanabilen karışımlardır. Bazılarının kullanımında gün sınırı aşılmamalıdır. Bazılarında ise belirli bir süre düzenli kullanım şarttır. Bu kürler birbirlerini dengeleyecek biçimde beslenmeye yerleştirilmelidir.

Bitkilerin Yağ Yakıcı Özellikleri

Zencefil ve zerdeçal bitkileri, diyetin içerisinde mutlaka bulundurulmalıdır. Yağları yakıcı özellikleri ve metabolizmayı hızlandırmaları ile çok faydalı etki gösterirler. Ispanak, pazı ve maydanoz mutlaka sıklıkla tüketilmelidir. Salataların içerisinde çiğ biçimde tüketilmeleri de maksimum faydayı sağlayacaktır. Bitkilerden maksimum faydayı sağlamak adına mümkün olanlar çiğ biçimde tüketilmelidir. Geri kalanlar ise buharda pişirme yöntemi ile en sağlıklı şekilde pişirilmelidir. Vücudun iyot ihtiyacı tuzdan karşılanır ve bu nedenle gıdalarda yeterli miktarda tuz kullanılmalıdır.

Sebze Ve Meyve Kürleri İle Sağlıklı Rejim

Rejimin içerisinde ana öğünler besleyici ve çok yönlü olmalıdır. Vücudun temel ihtiyaçları ana öğünlerde mutlaka karşılanmalıdır. Ara öğünler ise metabolizmanın hızlandırılmasında aktif rol oynayacaktır. Ayrıca zamansız gelen açlık krizlerinin savuşturulmasında da ara öğünlerin yararı büyüktür. Ara öğünlerde tokluk hissini veren yiyecekler tercih edilmelidir. Keten tohumu katılmış yoğurt veya meyveli yoğurt iyi bir seçenek olabilir. Yine muz da tokluk hissi veren meyvelerdendir. Ara öğünler, sebze ve meyve kürleri ile daha yararlı bir hale getirilebilir. Bu kürler, detoks odaklı olarak hazırlanmalıdır. Detoks karışımları, metabolizmanın hızlanmasını ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Yağ Yaktıran Egzersizler

Yağ yakılmasını sağlayan beslenmenin yanında yağ yakma odaklı egzersizler de olmalıdır. Vücudun genelindeki yağ oranını azaltan en kapsamlı egzersizler; yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzmedir. Bu egzersizler kombine biçimde veya tek olarak mutlaka uygulanmalıdır. Egzersizlerin su kaybına uğratacağı hesaba katılmalı ve su tüketimi normalin üzerine çıkarılmalıdır. Tercih edilen içme suyunun PH oranı en az 8 olmalıdır.