Diyet

Yaz Diyeti

Yaz aylarında kilo vermek isteyenler için taze meyve ve sebzelerin dolu olduğu pazarlar harika bir ortam. Üstelik bu ürünleri organik olarak kendiniz üretebiliyor ya da organik satın alabiliyorsanız harika. Diyet, sağlıklı bir yaşam tarzını ifade eden sağlıklı beslenme sanatıdır. Pek çok kişi diyeti artık zayıflama ve rejim olarak ifade etmektedir.

Zayıflamak ve rejim yapmak isteyenler için uygun bir zaman dilimi yaz mevsimi. Havaların sıcak olması her ne kadar öğlen dışarıda spor yapmayı kısıtlasa da parkuru bulunan ağaçlık bölgelerde ya da spor salonlarında koşu yapmanın yollarını arayın. Yaz ayında bol bol ter atmalıyız.

Yaz ayını bol egzersiz ve spor yapmak için fırsata çevirin. Spor yaparken size önereceğimiz diyet listesine de dikkat ederseniz yağlarınızdan daha çabuk kurtularak hafifleyin. Kiloların en büyük sebebi fazla yağ miktarıdır. Yağlar vücuttan atılamayınca birikir ve kilo yapar. Yağ oranının azaltılarak protein değeri yüksek besinlere yönelmemiz şart.

Sabah Kahvaltısında

1 adet haşlanmış yumurta, sofrada bol zeytin peynir, dereotu ve roka, 4-5 dilim diyet ekmeği. İçecek olarak ise sabah kahvaltısında çay içebilirsiniz. Kahvaltıdan sonra imkanınız varsa Türk kahvesi de tüketin.

Öğle ve Akşam Yemeğinde

Bol proteinli besinler almamız gerekiyor bunu ise keyifli hale getirelim. Diyet bir yasaklama menüsü anlamına gelmiyor bu yüzden madem ki protein öneriliyor biz de menümüzü proteince zengin yapacağız.

Izgara et, ızgara tavuk, haşlanmış tavuk, ızgara balık, buğulanmış balık. Yağsız olmaları bizim için önemli. Daha az karbonhidrat içerdiği için pilav yemek isteyenler için ise “bulgur pilavı” önermekteyiz. Bulgur pilavı hazmı kolaydır.

Ara öğünlerde şekeriniz ve enerjiniz düşmesin diye bol bol karpuz, kavun, elma, taze meyveler tüketin.