Sağlıklı Beslenme

Yemekleri Doğru Pişirme Yöntemleri

Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için besinleri seçmek ve yemek kadar onları pişirmek de önemlidir. Çünkü kimi besinler pişirilirken kalori değeri artar veya insan vücuduna zararlı olacak kimyasallar üretir. Doğru bir şekilde pişirilmiş yemek hem size sağlık kazandırmakta hem de zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Peki, ama nasıl?

  • Besinleri pişirirken en sağlıklı metotlardan birisi çok hafif ateşte su içerisinde oldukça yavaş bir şekilde pişirmektir. Bunun için bir tavaya su koyup içine yemeği pişireceğiniz kabı ekleyin. Daha sonra yemeği koyarak erimesini sağlayın; buna benmarin usulü adı da verilmektedir ve genellikle çikolata gibi katı besinlerin eritilip pişirilmesinde kullanılır.
  • Eğer yağlı bir yemekten kaçınıyorsanız o zaman özellikle et ve balık ürünlerini ızgara yaparak tüketebilirsiniz. Izgara sert etler için değil yumuşak ve çabuk pişenler için uygundur. Izgara yaparken yemeğin ısı merkezine çok fazla yaklaşmaması gerekir. Çünkü bu yüzden kanserojen etkiler ortaya çıkabilmektedir.
  • Yine pişirirken kömür közlerini de kullanabilirsiniz. Bizdeki mangal yemeklerini hatırlatan bu yöntemde kanserojen etkiden kurtulmak için etleri kömüre yaklaştırmamanız gerekiyor.
  • Yine yumuşak etleri yağsız bir şekilde yapışmayan tavalarda kendi suyu ile pişirebilirsiniz. Bu da sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir.
  • Sebze ve et yemekleri haşlama yöntemiyle de hazırlanabilir. Bunu yaparken suyun yemeği tamamen kapatmasına özen gösterin. Özellikle kırmızı ve beyaz etleri pişirirken bu metot işe yarayacaktır. Besin değerini öldürmemek için brokoli, karnabahar gibi sebzeleri çok haşlamamalısınız.
  • Fırın yemekleri de kızartmalara göre güzel bir alternatif olabilir. Bunun için özellikle büyük etleri üstü açık bir şekilde ve su eklemeden pişirin.
  • Dilerseniz az miktarda zeytinyağında sebze ve etleri kavurarak da tüketebilirsiniz.
  • Sebzeler için sağlıklı pişirme yöntemlerinden birisi de buhar tencereleridir. Bu sayede sebze besin değerini kaybetmeden haşlanabilir.
  • Hangi metodu denerseniz deneyin yemeklerinizi pişirirken yüksek ateş yerine kısık ateşi kullanmayı deneyin. Çünkü yüksek ateş kullanılan malzemenin zararlı kimyasallar üretmesine zemin hazırlamaktadır. Yine tavaya konulan yağ yüksek ateşte bir anda trans yağa dönüşebilmektedir. Yemekler olabildiğince yavaş ve kısık ateşte pişirilmelidir.