Sağlıklı Beslenme

Yiyeceklerin Kalori Değerleri

Diyet yapanlar için yiyeceklerin kalori değerleri oldukça önem taşımaktadır. Diyet yapmak istemeyenler için ise kalori değerleri oldukça önemlidir, sağlıklı beslenmek için, daha ileriki yaşlarda bazı belli başlı rahatsızlıklar, hastalıklarla karşılaşmamak için sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Her besin ögesinin kendine özgü kalori değeri vardır ve bütün kalori değerine sahip olan sebze ve meyvelerin ayrı protein grupları vardır.

Besinlerin kalori değerini artıran bazı etkenler bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek için düşük kalorili besinleri tercih etmeliyiz. Yağlı ürünler, tereyağı, zeytinyağı ve diğer sıvı ve katı yağlar kalori değeri bakımından oldukça yüksek besinlerdendir. Bu yağları tüketmek sebzeleri yağda kızartmak kilo almaya sebep olacaktır.

Kalori değerleri en yüksek besinler örneğin patates ile yapılacak bir yemeğin içerisine birçok besin maddesi girmektedir, patatesin kalori değeri haşlanmış olarak tüketildiğinde 78’dir, fakat patates kızartması yapılıp yenildiğinde ise aldığınız kalori daha da yükselecektir, sadece 78 kalori olan patates kızartıldığında 319 kalori olacaktır.

En düşük ve en sağlıklı kalori değerlerini taşıyan besinler sebzeler ve meyvelerdir, bazı meyvelerde şeker oranı yüksek olduğundan sebzelere göre kalori değerleri daha da yüksek olacaktır. Kalori değerleri yüksek olan yiyecekleri tüketmek sizin kilo almanıza sebep olurlar. Tabi bu diyet yaparken ya da sağlıklı beslenmeye çalışırken hiç yağ değeri, şekerli besinler, hamur işi ile yapılmış yemekler yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sağlıklı beslenmek ve dengeli bir şekilde kilo vermek için tüketilmesi gereken en sağlıklı yağ türü zeytinyağıdır.

Bir sebze yemeği içerisinde bulundurduğu sebzelere, baharatlara, yağlara göre kalorisi değişmektedir. Besinlerin kalori değerleri tüketilen porsiyonun büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin bir adet haşlanmış patateste 78 kalori bulunuyorsa 3 adet orta boy patates de ise 234 kalori bulunmaktadır.

Yiyeceklerin kalorisi yiyeceğin çeşidine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir.