Egzersiz önerileri

Yürüyüşün Kilo Vermeye Faydaları

Diyete ek olarak uygulanan egzersizler arasında en çok gözardı edilen egzersiz yürüyüştür. Oysa en etkili olan egzersizlerin başında da yürüyüş gelmektedir. Yürüyüş; egzersiz olarak yapılmasının yanında günlük hayatın da bir parçası haline getirilmelidir. Her yere araçla ve toplu taşıma ile gitme alışkanlığı bir kenara bırakılmalıdır. Yürüyüş günün bir parçası halini almalıdır.

Yürüyüş İle Ne kadar Kilo Verilebilir?

Yürüyüşün etkilerini en doğru şekilde yaşamak için özellikle diyet süresince her gün en az 1 saat yürünmelidir. Her gün bu şekilde tempolu yürüyüş yapan bir kişi, diyetten bağımsız olarak haftada ortalama 300 ile 500 gram arasında yağ yakacaktır. İstikrarlı bir şekilde 20 hafta yürüyüşe her gün devam eden bir kişi ortalama 8 ile 10 kilo arasında kilo kaybı yaşar. Yaşanan kilo kaybı, kişinin cinsiyetine, yaşam biçimine ve fazla kilolarının sebebine göre değişiklik gösterebilir. Çok durgun bir hayat tarzını benimsemiş olan kişiler için yürüyüşe başlanan ilk zamanlarda hızlı ve yoğun kilo kaybı gerçekleşebilir. Bu şaşırtıcı bir durum olsa da kişinin kilolarının sebebini de işaret eden bir durumdur. Kiloların nedeni hareketsiz yaşam biçimidir denilebilir. Metabolizma, hareketsiz bir yaşam biçimine uyum sağlayarak yavaşlar. Düzenli yürüyüşe başlandığı takdirde, metabolizma hemen hızlanacaktır ve buna bağlı olarak da hızlı kilo kaybı gerçekleşir. Hareketli yaşam biçimi olan kişilerde ise düzenli yürüyüşe başlandıktan sonra kilo kaybı yavaş olabilir. Bu durum moral bozmamalıdır. Zaten hızlı olan metabolizma, bir miktar daha hızlanacaktır ve bu farkın anlaşılması kısa sürede çok mümkün değildir.

Yürüyüş Ne Kadar Kalori Yaktırır?

Belirli bir egzersizde ne kadar kalori yakıldığının tespit edilmesi için kişinin vücut ağırlığı ve egzersiz süresi (varsa mesafesi) bilinmelidir. 100 kg. ağırlığa sahip olan bir insan, saatte 6 km. süratle yaptığı tempolu yürüyüşte dakika başına 8.2 kalori yakar. Bu oran; 90 kilo ağırlığında bir insan için 7 kalori, 80 kilo ağırlığında bir başkası için 6 kalori ve 70 kg. ağırlığında biri için ise 5.2 kalori civarında olacaktır. Bu oranlar egzersiz esnasında yakılan kalorilere aittir. Ancak tespit edilmiş bir gerçek vardır ki, egzersizin yararlarını çok net bir biçimde ortaya koymaktadır. Düzenli egzersiz yapan kişiler gece uykularında dahi kalori yakımına devam etmektedir.