Diyet

Zayıflama Diyeti

Zayıflamak için temel ve en etkili çözüm doğru diyeti uygulamaktır. Kişinin kendisine uygun diyeti bularak, aç kalmadan ve psikolojik olarak yıpranmadan zayıflaması ilk hedef olmalıdır. Diyete başlamadan önce bazı sağlık kontrollerinden geçmek önemlidir. Hem sağlığı tehdit edebilecek bir durum olmadığından emin olmak, hem de doğru bir diyeti hazırlayabilmek için bu gereklidir.

Diyet İçinde Bulunan Ana Öğünler

Diyete başlanırken, hazırlanan diyet programında, ana öğünleri doğru ve dengeli hazırlamak çok önemlidir. İlk öğün olan kahvaltı, enerjinin alınacağı öğündür. Bu nedenle dengeli ve çeşitli olması sağlanmalıdır. Öğle yemeği için ihtiyaç olan proteinin alınacağı bir program çıkarılmalıdır. Izgara tavuk veya ızgara et tercih edilebilir. Proteine ek olarak mevsim sebzelerinden tercih edilebilir. Doymakta zorlanılıyorsa bol yeşil salata öğüne eklenebilir. Akşam öğünü en hafif öğün olarak belirlenmelidir. Akşam saatlerinde yavaşlanan metabolizma fazla zorlanmamalıdır. Bu nedenle sebze ağırlıklı ve bol salatanın bulunduğu bir öğün yaratılabilir. Akşam öğününe istenirse sağlıklı bir çorba ile başlanabilir.

Diyet İçinde Bulunan Ara Öğünler

Diyet süresince ana öğünlere ek olarak 3-4 tane ara öğün eklenmelidir. Bu ara öğünlerde kapsamlı bir yemek yenilmez. Tokluk hissi yaratacak ve sağlıklı gıdalar ara öğünlerde alınmalıdır. Mümkün olduğunca kalorisi düşük ve lifli gıdalar tercih edilebilir. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran, yoğurt gibi gıdalar yine ara öğünlerde tüketilebilir. Gece geç saatlere kadar uyanık olan kişiler, eğer açlık krizleri ile baş etmekte zorlanıyorlarsa, son ara öğünü geceye bırakabilirler. Geceye ara öğün konulduğu takdirde, hafif gıdalarla geçiştirilmelidir. Yoğurt, meyve ve galeta gibi gıdalar tercih edilebilir.

Diyet Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğünler doğru olarak biçimlendirildikten sonra, diğer alışkanlıklar üzerinde de sağlıklı değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin su tüketimi günlük 3 litre ve üzerinde olmalıdır. Buna ek olarak egzersizler atlanmadan ve düzenli bir biçimde uygulanmalıdır. Uygulanan egzersizler, kilo vermeye yönelik kardiyo egzersizleri olmalıdır. Bol yürüyüş yapılmalıdır ve uygu düzeni konusunda hassas olunmalıdır. Tatlı ve hamur işi gıdalardan tamamen ve istisnasız bir şekilde uzak durulmalıdır. Tüm bunlara ek olarak detoks uygulaması da diyete eşlik edebilir.