Kilo Verme

Zayıflama Hareketleri

Kilo sorunundan kurtulmak isteyenler için ilk adım beslenmeyi doğru düzenlemek olmalıdır. Kalori alımı kontrol altında tutulmalı ve diyete ek olarak doğru egzersiz biçimi benimsenmelidir. Kombine bir program doğru uygulandığı takdirde sağlıklı bir süreç içerisinde zayıflamak mümkündür.

Zayıflamayı Sağlayan Hareketler

Kilo vermek amacıyla kişiye özel doğru diyet belirlendikten sonra egzersiz programı da dikkatli biçimde belirlenmelidir. Sadece diyet ile kilo verilmesi mümkün değildir. Sağlıklı olmak ve kilo vermeyi hızlandırmak için mutlaka hareketli bir yaşam biçimi benimsenmelidir. Eğer kişinin iş hayatı buna müsait değilse küçük değişikliklerle, gün içinde gereken hareket sağlanabilir. Bunun için öncelikli egzersizler kardiyo egzersizleri arasından seçilmelidir. Bu egzersizlerin bir kısmı gereken yoğunlukta uygulanabileceği gibi, tüm kardiyo egzersizleri kombine biçimde uygulanabilir. Yürüyüş mutlaka hayatın değişmez bir parçası haline gelmelidir. Gün içerisinde mutlaka tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Koşu da yine yararlı bir egzersiz olacaktır. Tempolu bir biçimde kesintisiz koşmak, kilo vermek için etkilidir. Yine bisiklete binilmesi de beklenen etkiyi sağlayacaktır. İmkanı olanların ilk tercih edecekleri egzersiz ise yüzme olmalıdır. Yüzme sporu, su içerisinde yapıldığından ötürü kasları zorlamadan çalıştıracaktır. Ayrıca vücudun her kısmını çalıştırdığı için de tek egzersiz çeşidinde kapsamlı sonuç alma imkanı vardır. Tüm bu kardiyo egzersizlerini bir arada uygulamak için bir spor salonuna üye olunabilir.

Hareket Alışkanlıklarında Yapılması Gereken Değişiklikler

Diyete ek olarak yapılan egzersizlerin dışında, günlük hareket alışkanlıkları üzerinde değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişilikler küçük farklılıklar olacak olsa da kilo verimi sürecinde büyük bir fark yaratacaktır. Bunların başında, yürüyerek gidilebilecek yerlere yürüyerek gitme alışkanlığı kazanmak geliyor. Kısa ve orta uzunluklardaki mesafelerde, eğer acele edilecek bir durum yoksa mutlaka yürüyerek ulaşım tercih edilmelidir. Gün içerisinde asansör kullanımı yapılıyorsa, bu alışkanlık terk edilmelidir. Merdiven çıkmak fark edilmese de günlük olarak gerçekleştirildiğinde çok yararlı olacaktır. Uygun yerlerde yaşayan bireyler yine uygun mesafelerde ulaşım için bisiklet kullanmayı tercih edebilir. Günlük alışkanlıklarda yapılan bu küçük değişiklikler, ekstra bir spor saatine her gün gerek duymadan kalori yakımını sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde su tüketimine de önem verilmelidir.