Detoks

Zayıflamak için Detoks

Detoks uygulaması, son yıllarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Kilo vermekle alakalı araştırmalar neticesinde, vücutta biriken toksinlerin kilo alımı ve verimi ile alakası olduğu anlaşılmıştır. Vücutta kontrol dışı biriken toksinler, hemen her gün vücut tarafından bir şekilde atılmaktadır. Ancak bu toksinlerin daha hızlı ve çok miktarda atılmasını sağlamak, kilo vermeyi de hızlandıracaktır. Bu nedenle detoks uygulaması, rejim sürecinde etkili bir detaydır.

Evde Detoks Uygulaması

Kilo verme süresince detoks uygulamasını da eşzamanlı olarak uygulamak, kilo verme sürecini hızlandıracaktır. Detoksun amacı vücuttaki toksinleri tamamen atmaktır. Bunun için toksin atıcı gıdalara yönelmek şarttır. Evde uygulabilecek olan detoks çorbasına bir örnek vermek gerekirse; mevsim sebzelerinden birer tane alınır ve doğranır. Bir adet soğan, birkaç parça sarımsak ve zencefil kökü de karışıma eklenir. Lemon grass olarak bulunan sebzeden de bulunabilirse bir tutam eklenir. Bu  karışım güzelce pişene dek kaynatılır. Piştikten sonra, kuru fesleğen ve/veya kuru nane eklenebilir. Ayrıca limon suyu eklenerek daha güzel bir lezzet yakalanabilir. Salata sevenler için de detoks salatası örneği verilebilir. Detoks salatasında bol miktarda mevsim yeşilliklerinden kullanılır. Maş fasülyesinin filizi ve mercimek filizi eklenebilir. Salataya tuz olarak doğal tuz eklenebilir. Zeytinyağı ve limon suyu ile tatlandırma yapılabilir. Detoksun önemli bir parçası da alkalize karışım tüketmektir. Alkalize karışımlarına örnek vermek gerekirse, sağlıklı bir karışım; iki tane kereviz, iki tane salatalık, 250-300 gram civarında ıspanak ve bir adet limon suları çıkarılarak karıştırılıp elde edilebilir.

Detoks İçecekleri İle Sağlık

Evde yapılabilecek detoks içecekleri de gün içerisinde tüketilerek toksinlerin hızla atımı, dolayısıyla kilo verme sağlanabilir. En kolay detoks içeceklerinden bir tanesi; sıcak suya atılan poşet yeşil çayın 10 dakika demlenmesi ile elde edilir. Demlenme sağlandıktan sonra çaya çeyrek limon suyu eklenerek tüketilebilir. Diğer bir içecek ise avakado ile yapılabilir. Bir tane avakadonun çekirdekleri çıkarılır. Avakadoya güzelce doğranmış bir adet salatalık eklenir. Birkaç adet keten tohumu ile bir tutam doğal tuz eklenerek çok iyi karıştırılmalıdır. Buzdolabında bekletildikten sonra zevke göre buzlu olarak tüketilebilir.