Sağlıklı Beslenme

Bitki Çayları Zayıflatırmı?

Tüm dünyanın savaştığı obezite ne yazık ki ülkemizde de sıklıkla görülen bir sağlık sorunu. Sadece estetik anlamda değil sağlığımızı da etkileyen şişmanlıkla mücadele edebilmek için birçok yolu deniyor olabilirsiniz. Çünkü kalp hastalıklarının, diyabetin, kanserin vemetabolik bozuklukların temel nedenigünümüzde şişmanlık olup bu hastalıklar sadece yetişkinlerde değil küçük çocuklarda da görülebilmektedir. Eğer kişinin şişmanlamaya meyilli bir bünyesi veya şişmanlatan hastalığı yoksa bu durumun tek nedeni hareketsiz yaşamımız ve dengesiz beslenmemizdir. Sağlıklı beslenme ve hareket sizi zayıflattığı gibi aynı zamanda sağlık da vermektedir. Her ne kadar zayıflamak için piyasaya sürülen bitkisel ürünlerin çoğu sağlıktan ziyade hastalık veriyorsa da tüm uzmanlar bitki çaylarını doğal olduğu ve içerdikleriyüzünden önermektedirler.

bitki caylari

Bitki çaylarının önemi:

İçeriğindeki maddeler vücudun yağ dengesini düzenlerken aynı zamanda yağlanmayı da önlemektedir. Yine kullanılan çayların vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olduğunu, özellikle diyabet hastalarında şekeri düzenlediğini, bağırsakların daha hızlı ve düzgün çalışmasını sağladığını görüyoruz.

Bitki çayı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Aldığınız çayın güvenli olması, el değmeden üretilip paketlenmesi gerekmektedir. Elbette sağlıklı olmak adına bu çaylardan faydalanabiliriz. Ama aldığımız çayın nerde geldiğini ve nasıl üretildiğini de bilmeliyiz. Çünkü paketlenmeden satılan çayların üzerinde biriken mikroplar ve küfler tehlike saçmakla birlikte sağlığa zarar vermektedir.Bitki çayları alırken güvenilir markaları tercih etmeniz de önemlidir. Çünkü merdiven altı satışları yapılan veya çok faydalı olduğu söylenilen bazı çayların aslında hiçbir etkisinin olmadığını görmekteyiz. Bitki çayı alırken mutlaka araştırma da yapmanız ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını önleyecektir. Mesela hamileler, yaşlılar, ergenlik dönemindeki çocuklar her çayı tüketemeyebilir.

bitki caylari 2

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelmektedir?

Yeşil çay: Yeşil ve beyaz çay olarak bilinen ve günümüzde oldukça popüler olan bu çaylar içerdikleri katarin sayesinde gerçekten de yağ yakımını hızlandırmaktadır.Özellikle yeşil çay birçok diyet listesinde de yer alır. Bu çayları günde birkaç fincan içmeniz yeterlidir.

Biberiye ve kekik çayı: Farklı lezzeti ile ilgi çeken bu çaylar da yağ yakma özelliğine sahiptir. Yine kişinin yemek yeme ihtiyacını da azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

Barut ağacı çayı: En önemli özelliği bağırsak problemlerini çözmesi ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde boşaltılmasını sağlamasıdır.

Kiraz sapı çayı: Kirazın hem meyvesi hem de sapı şifa kaynağı olarak bilinir. Bu çayın en önemli özelliği ödem atmaya yardımcı olmasıdır.

Tarçın kabuğu: Tarçın tatlı krizleriniz için en güzel alternatif olabilir. Bir kase yoğurda ekleyeceğiniz tarçın ile tatlı ihtiyacınızı kalori almadan karşılayabilirsiniz. Yine tarçın kabuğu insülin direncini düzenlemekte ve şeker hastaları için tedavi edici bir rol üstlenmektedir.