Sağlıklı Beslenme

Bu Yiyecek Ve İçecekler Psikolojiye İyi Geliyor!

Yemek yemenin temel amacı yaşamı devam ettirebilmek, beslenmek, sağlıklı olmak olsa da, kişi bazen rahatlamak, öfkeyi bastırmak veya üzüntüyle baş edebilmek için de yemek yer. Beslenmek vücudun temel ihtiyaçları arasında yer alırken, iyi bir enerji için düzenli ve sağlıklı beslenmek şarttır.

İnsan sıkıntılı bir dönemden geçerken iştah kaybı yaşayabilir. Bazı insanlarda ise, mutsuzken yemek yeme isteğinde belirgin bir artış olabilir. Bu gibi durumları yaşarken, bazı besinlerin psikolojimize iyi geldiği bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu yiyecekleri yazımızda sizin için derlerken, yeme bozukluklarınız mevcutsa mutlaka psikoloğunuzdan profesyonel destek alarak, bu sorunu doğru beslenmeyle de destekleyerek aşabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. İşte psikolojinize iyi gelen yiyecek ve içecekler:

1.Balık ve balık yağı takviyesi

Balık ve balık yağı içeriğinde bulunan omega-3 sayesinde vücudunuzda yağ yakımını desteklerken, hafızayı ve zekayı güçlendirdiği de bilinmektedir. Balık veya balık yağı tüketimi depresyonla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

2.Yeşil Çay

Kişide zihinsel ve psikolojik olarak rahatlama sağlarken, içerisinde bulunan antioksidan ve amino asit sayesinde depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olacağı bilinmektedir. Amino asit stresi azaltırken, beyindeki dopamin seviyesini arttırarak iyi hissetmenize yardımcı olur.

3.Yumurta

Diyet listelerinin olmazsa olmazı olarak bilinen yumurta, protein, A, D, E, B vitaminleri ile demir ve çinko olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral bakımından zengin bir besindir. Yumurtanın zihinsel ve fiziksel enerjinizi zirvede tuttuğu ve psikolojiye iyi geldiği bilinmektdir.

4.Badem

Yüksek miktarda magnezyum içermesi sebebiyle psikolojide sakinliğinizi koruyacak, stres altında ya da kaygılıyken psikolojinize iyi geleceği bilinmektedir.

5.Çikolata

Lezzetli olmasının yanı sıra, mutluluk verdiği bilinmektedir. Serotonin eksikliğinin depresyon oluşumu üzerinde etkisi vardır. Çikolata bu eksiklik için iyi bir öneridir.

6.Muz

Potasyum bakımından zengin olduğu bilinen bu yiyecek; sinir sistemi düzeninde aktif rol oynar.

7.Ceviz

Kaygı ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olurken, metabolizmayı da iyileştirdiği bilinir.

8.Avokado

C, E, K ve B-6 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve potasyum açısından zengin olup, odaklanma, motivasyon, beyin ve hafıza üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.

9.Ispanak

Magnezyum bakımından zengin olduğu bilinen ıspanağın, sakinleştirici, gevşetici olduğu bilinirken; stres ve kaygılarınıza yardımcı olacağı bilinmektedir.

10.Papatya Çayı

Kafeini azaltırken, bitki çaylarına yönelmek psikoloji sağlığı açısından önemlidir. Papatya çayının kaygıyı azalttığı bilinirken, uyku sorunu yaşayan kişilerin tercih etmesi gereken doğal bir tedavi yöntemi olarak listemizde yer alabilir.

11.Yaban Mersini

Antioksidan bakımından zengin olduğu bilinen yaban mersininin depresyona karşı faydalı olduğu bilinmektedir.

12.Bol Miktarda Su

Kaliteli uyku, beynin üretken çalışması, yorgunluğu azaltmak, düşünce sürecini hızlandırmak için gereklidir.

13.Tavuk

Köy ya da çiftlik tavukları B6 vitamini bakımından zengindir. B6 vitamini ise, mutluluk hormonlarından olan serotonin ve dopamin üretilmesine yardım ediyor.

14.Kaju

Sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacak, içeriğinde bulunan C vitamini, magnezyum, triptofan ve B6 vitaminleri sayesinde depresyonla mücadelede oldukça önemlidir.

Uzm Klinik Psikolog Aslihan Bereketoğlu

Bir cevap yazın