Detoks, Diyet

En iyi Detoks Diyeti

Yediğimiz besinler ve içtiğimiz içecekler vücutta zamanla toksin kalıntılar bırakarak vücuttan ayrılırlar. Söz konusu besinler içerdikleri katkı maddeleri üretim koruyucu maddeleri, vücut için değil ürün için faydalı maddeler sebebiyle vücutta birikim yaparak çeşitli bölgelere tutunarak vücutta kalırlar. Detoks ise perhiz kültürüne dayanan bir zayıflama biçimi olarak karşımıza çıksa da aslında temelinde sağlıklı bir vücut için perhiz kültürü yatıyor.

TV ekranlarına çıkan birçok sağlıkçının söylemleriyle ilgi gören detoks diyetleri binlerce kişi tarafından uygulandı. Kişinin yeme ve içme arzusuna engel olamayışı zayıflamanın önündeki en büyük engel olarak kabul edilir. Yeme içme arzusu kolay engellenebilecek bir mevzu değildir. Dolayısıyla detoks diyeti yapmak da herkesin harcı değil.

Temelinde vücuttan toksinlerin uzaklaştırılarak kilo verilmesi, vücudun rahatlaması prensibine dayanan detoks diyeti süresi 2 ila 4 gün arasında önerilmektedir. Bununla beraber ileri seviyeye gidip 1 aya varan detoks diyetleri de var. Detoks süresinde kırmızı et, ekmek, tavuk gibi ana yemekleri bir kenara bırakıyoruz onun yerine hangi diyet ne öneriyorsa onu kullanıyoruz. Detoks diyetleri genellikle yeşilliklerin kaynatılarak suyunun içilmesi prensibine dayanır.

En iyi detoks diyeti olarak aşağıdaki diyet listesini sizler için hazırladık. Günde en az 30 dakika vücut egzersizleri yapmayı da unutmayın:

KAHVALTIDAN ÖNCE

-Ilık bir suyun içerisine yarım veya daha az miktarda limonun suyunu akıtıp için.

KAHVALTI (9:00)

-Yağsız süt

-Tahıl gevreği veya az miktarda mislü

-Kuru incir

KAHVALTIDAN BİR SAAT SONRA (10:00)

-İmkan varsa taze sıkılmış meyve suyu

-Veya Türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ ÖNCESİ (11:00)

-Yeşil çay veya rezene çayı

ÖĞLE YEMEĞİ (12:00)

-Izgara veya Buğulama (Yağsız olmalı)

-Sebze tabağı

-Bol bol yeşillik

İKİNDİ ZAMANI (15:00)

-Elma

AKŞAM YEMEĞİ ÖNCESİNDE (17:00)

-Ilık suda limon suyu

AKŞAM YEMEĞİ

-Nohut

-Bulgur Pilavı

-Bol yeşillikli ve yoğurtla karışık salata

GECE (22:00)

-Hafif bir bitki çayı