Diyet, Egzersiz önerileri, Sağlıklı Beslenme

Güne Dinç Başlamak İsteyenlere Öneriler

Güne Dinç Başlamak İsteyenlere Öneriler

Sabah nasıl uyandığımız gün içindeki ruh halimizi çok fazla etkilemektedir. Verimli ve düzenli bir uykudan sonra her sabah uyguladığımız rutinler günümüzü daha rahat ve canlı bir şekilde geçirmemize fayda sağlamaktadır. Hafta sonları da dâhil olmak üzere yatış ve kalkış saatlerimiz her gün aynı olduğu takdirde daha dinç olmamıza yardımcı olacaktır. Ortalama uyku sürenizi 7-8 saat olarak ayarlamaya özen gösterilmelidir. Uyuduğunuz odanın hijyenine, sessiz ve sakin olmasına özen göstermelisiniz. Odanın içerisinde bulunan elektronik eşyaları kapatabilir ve kalın perdeler kullanarak ışık ve sesin odaya girmesini engelleyebilirsiniz. Sabah kalktığınızda perdeleri açıp odayı havalandırdığınızda uyku haliniz daha çabuk geçecektir.

Sabahları Güne Su İçerek Başlamak 

Uyku sırasında vücudumuz su kaybeder ve bu bizi halsizliğe sürükler. Sabahları kalkar kalkmaz su içildiği zaman enerjiniz artacaktır. Sabahları içeceğiniz bir bardak su sayesinde metabolizmanız hızlanacaktır. Beynimizin büyük çoğunluğunu su oluşturduğu için su eksikliğinde baş ağrısı ve vücutta halsizlik oluşmaktadır. Su aynı zamanda stresi ve gerginliği azaltmaktadır. Bu yüzden günü daha rahat ve neşeli geçirmenize fayda sağlamaktadır. Oksijenin vücutta akışını hızlandırmaya yardımcı olur ve kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar. Hem sabah uyandığınızda içtiğiniz su gemde gün içinde tükettiğinizde dinç olmanın yanında birçok faydası bulunmaktadır.  Çünkü yeterli sıvı alınmadığında sistemler daha fazla çalışır bu da yorgunluğa sebep olur.

Günün En Önemli Öğünü Kahvaltı 

Güne dinç başlamak için ikinci yapmamız gereken şey güzel bir kahvaltı olmalıdır. Fazla yağ tüketilmeden karbonhidrattan uzak protein ağırlıklı bir kahvaltı yapılmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı yapılan kahvaltı sonrası kendinizi gerektiği kadar enerjik hissedemezsiniz. Bunun için ağır karbonhidrat yerine protein ağırlıklı bir kahvaltıyı tercih edin. Kahvaltı sofranızda yoğurt, yumurta, süt, peynir ve yüksek proteinli tahıllar tüketmeye özen gösterin. Kahvaltı için çok fazla vaktiniz olmadığı zamanlarda sütün içine karıştıracağınız kahvaltılık tahıllar, kuru ve taze meyveler, fındık, ceviz gibi kuruyemişler sizin için güzel bir seçim olabilir. Az yağlı peynirle hazırlanan bir tost ve 1 bardak sütte besleyici bir öğün olabilir.