Sağlıklı Beslenme

Günlük Kalori İhtiyacı

Yaşa, cinsiyete, boya ve kiloya göre değişmekle beraber her insanın belli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Kalori aslında vücudun hareket ve işleyişi için gerekli olan enerjiyi ifade eder. Enerji değeri içerisinde yağ ve karbonhidrat miktarları ağırlıkta yer alır. Vücut ihtiyaç duyduğu taktirde yağları karbonhidrata dönüştürerek yakar. Herkes gündelik hayatında işe giderken, okula giderken, evde çocuklarıyla oynarken, evin temizlik işleriyle uğraşırken kısacası her adımda da kalori yakar. Kalori yakmak deyimi hareketin ortaya çıkmasıyla enerji harcanmasını ifade eder.

Her organın, sistemin farklı kalori ihtiyaçları var. Yaş, cinsiyet, boy, kilo durumları belirleyici unsurlar olsa da uluslararası standartlar ve uzman diyetisyenler tarafından belirlenen minimum kalori ölçümleri var. Herkesin ihtiyacı farklı olduğundan net hesaplamaları kendiniz yapmalısınız.

Ortalama bir boy ve kiloya sahip kadının günlük kalori ihtiyacı yaş aralığına göre 1700-2100 kalori arasındadır. Ortalama bir boy ve kiloya sahip erkeğin günlük kalori ihtiyacı yaş aralığına göre 2100-2500 arasında değişmektedir. Tüm bu değerleri herkesin kendi ölçülerine göre online hesaplama araçlarıyla hesaplaması gerekir.

Yukarıda bahsi geçen kalori değerleri “kiloyu sabit tutmak” için vücudun ihtiyacı olan değerler. Bu değerleri sağladığınız sürece vücudunuz rutin çalışmalarına devam ederek herhangi bir kilo kaybı yaşamaz ya da kilo almazsınız. Kilo vermek ya da kilo almak için ise hesapladığınız kalori değerinizin altına inmeli ya da üzerine çıkmalısınız.

Kilo vermek gibi bir niyetiniz varsa yaşınıza, cinsiyete, kiloya ve boya göre hesapladığınız günlük kalori ihtiyaç değerinizi düşürmeniz gerekiyor. Kilo verirken sadece kalori değerlerine takılmak yanıltıcı olabilir çünkü her zaman yüzde yüz doğru kalori değerini hesaplayamazsınız. Bu yüzden sağlıklı beslenme ve spor ile kilo vermeyi deneyerek hayatın olağan akışına devam etmelisiniz.